Ostatnie godziny przed Wigilią to ten moment, gdy zastanawiamy się, jak zapakować podarki pod choinkę. Choć wiele osób sięga po gotowe torby i papier, mamy kilka podpowiedzi, jak do zapakowania i ozdobienia prezentów wykorzystać to, co mamy pod ręką. Tak by było ładnie, elegancko i ekologicznie.

Do zapakowania prezentów można wykorzystać wszystko - szary papier, gazety, kartkę z drukarki, czy nawet... rolkę po papierze toaletowym. Takie paczki można w łatwy sposób własnoręcznie ozdobić również przy użyciu tego, co mamy pod ręką.

Swoje pomysły zdradziła nam Natalia Szatewicz, autorka rękodzieła i wyrobów na szydełku z Goleniowa w Zachodniopomorskiem.

Użyj kartonu

Prezenty zamawiane przez internet przychodzą zazwyczaj zapakowane w kartonowe pudełka. Nie ma nic złego w tym, by te prezenty zostawić w tych kartonach. Zdjąć ewentualnie etykietę czy nalepki od firm kurierskich i własnoręcznie udekorować ten karton - mówi Natalia Szatewicz.

Na kartonie można coś namalować. Można napisać mikołajowe "ho ho ho", życzenia wesołych świąt, czy flamastrem namalować choinkę z zawijasów. Jednym pociągnięciem rysujemy szlaczek, pilnując, by każdy kolejny zawijas był nieco dłuższy od tego powyżej. Na końcu mała kreska, która będzie pniem choinki i gotowe.

Paczkę obwiązać tasiemką, nawet czerwoną nitką czy muliną, owinąć tym kilka razy i to będzie się prezentowało pięknie - mówi Natalia.

Jak nie papier to co?

Bardzo ładnie prezentuje się zwykły szary papier, ale nie każdy może go mieć w domu. Wtedy można sięgnąć po gazetę.

Jeśli pakujemy prezent mężowi, który jest fanem motoryzacji, podbierzmy mu stronę z gazety motoryzacyjnej. To będzie wyglądało fajnie - mówi Natalia.

Mniejsze prezenty można zapakować nawet w kartkę A4 z drukarki. Wystarczy obwiązać taki pakunek sznurkiem czy tasiemką, za nią można zatknąć gałązkę ściętą z choinki. Wygląda to bardzo elegancko.

Biżuteria pakowana ekologicznie

Ten pomysł sprawdzi się w przypadku malutkich prezentów. Do stworzenia pudełka na przykład na biżuterię można użyć... rolki po papierze toaletowym.

Odpowiednio pozaginana stworzy pakunek, który potem wystarczy ozdobić jakąś dekoracją i będzie wyglądało elegancko - mówi Natalia. Jak dodaje, pakowanie ekologiczne to coraz bardziej popularny trend. Zamiast wykorzystywać plastik, warto postawić na papier i materiały z recyklingu. Zamiast plastikowej wstążki można użyć sznurka jutowego czy resztę włóczki.

Jak ładnie zapakować książkę?

Książki to jedne z najpopularniejszych prezentów świątecznych. Ich pakowanie to zazwyczaj owinięcie w papier. Taką paczkę można jednak łatwo ozdobić.

Ja użyłam ozdoby, którą wcześniej wydziergałam na szydełku. Ale to wcale nie musi być to. Można do ozdoby użyć laski cynamonu, plastrów suszonej pomarańczy. Widziałam też kiedyś użyte do dekoracji guziki, przez które została przewleczona wstążka. Można też użyć ozdoby choinkowej - podpowiada Natalia.

Opracowanie: