Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę spodziewany jest silny wiatr w górskich powiatach województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Możliwe są przerwy w dostawie prądu.

"Uwaga! W nocy i jutro (4/5.11) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Silny wiatr w górskich powiatach woj.: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Obowiązują tam ostrzeżenia IMGW 2. stopnia. Uważajcie" – podano na platformie X RCB.

Należy pamiętać o usunięciu z parapetów i podwórek wszystkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkować w bezpieczne miejsce samochody, nie parkować pod drzewami i zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom – przede wszystkim tym przebywającym na zewnątrz.

Trzeba też przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii, ponieważ wiatr może uszkodzić linie energetyczne.

Według prognoz  w rejonach podgórskich Karpat porywy wiatru wzrosną do ok. 70 km/h, wysoko w Sudetach do 100 km/h, natomiast na szczytach Tatr nawet do 130 km/h.

Wiatr będzie południowy i południowo-wschodni. W Tatrach prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne.