Burze z gradem, ulewy - taką pogodę przewiduje na dziś Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Gwałtowne opady mogą nieść niebezpieczeństwo - ostrzega synoptyk z IMGW Małgorzata Tomczuk. Pogodowe alerty wydało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

IMGW wydało ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla ośmiu województw. 

Alertem drugiego stopnia objęte zostały województwa: śląskie, świętokrzyskie, lubelskie, mazowieckie oraz wschodnia i centralna część woj. łódzkiego, a także zachodnia część woj. małopolskiego. Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w woj. opolskim, wschodniej części woj. dolnośląskiego oraz zachodniej części woj. łódzkiego.

Dodatkowo Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla województwa podkarpackiego oraz wschodniej części woj. małopolskiego. Według prognoz wysokość opadu może wynieść miejscami od 80 mm do 100 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h, które wystąpią głównie w ciągu dnia. Lokalnie możliwy jest grad. 

Alert trzeciego stopnia obowiązuje od dziś od godziny 15 do jutra do godz. 10. 

Ponadto ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym deszczem i burzami wydano dla części woj. małopolskiego i lubelskiego.

Temperatura od 18 stopni na Śląsku do 24 na Podkarpaciu i Zamojszczyźnie.

Alert RCB

Tymczasem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła SMS-y z ostrzeżeniem o ulewnym deszczu i burzach. Przesłano je do odbiorców w województwach: małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, łódzkim oraz części mazowieckiego.

Uwaga! Po południu, w nocy i jutro rano (5/6.08) ulewny deszcz i burze. Możliwe wezbrania rzek. Przygotuj się na ew. podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe - informuje RCB w przesłanych SMS-ach.

Gdzie jest burza?

Gdzie aktualnie występują burze? Można to sprawdzić na poniższych radarach.