Ponad 600 złotych wyda średnio polska rodzina na jedzenie, które trafi na wielkanocny stół. To o ponad 70 złotych więcej niż przed rokiem. Taki wniosek wypływa z danych Polskiej Federacji Producentów Żywności. Od ubiegłorocznych świąt najbardziej podrożały wędliny.

Trend dotyczący wysokich cen wędliny utrzyma się. Rosną ceny żywca wieprzowego, mamy deficyt mięsa wieprzowego. Wystarczy przejść się po sklepach i zobaczyć, że w miarę dobrej jakości szynka kosztuje co najmniej 50 złotych za kilogram - podkreśla w rozmowie z RMF FM Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Podrożały także jajka. Dobrze, że w tym roku nie mamy afery jajecznej we Francji i Belgii, dzięki temu ceny nie rosną tak drastycznie. Ostatnio mocno podrożały warzywa, co nie ucieszy miłośników sałatki warzywnej. Wzrost cen warzyw wynosi 20-30 procent - dodaje.  

Analitycy cen żywności podkreślają, że w Polsce można zaobserwować ciekawy trend. W odróżnieniu od innych krajów, wzrost dochodów nie spowodował, że wydajemy mniej na żywność. To zaprzeczenie pewnego prawa, że gdy bogacimy się, to na żywność wydajemy mniej. W Polsce tak nie jest, trzeba zwrócić jednak uwagę, że coraz więcej osób kupuje żywność wysokiej jakości, w tym jedzenie ekologiczne - dodaje Andrzej Gantner. 

Opracowanie: