Ekipa JetStream studentów Politechniki Wrocławskiej uplasowała się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej w klasie "advanced" prestiżowych zawodów młodych konstruktorów SAE Aero Design East w Fort Worth w Teksasie. Startowało w nich 70 zespołów z całego świata.

Ekipa JetStream studentów Politechniki Wrocławskiej uplasowała się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej w klasie "advanced" prestiżowych zawodów młodych konstruktorów SAE Aero Design East w Fort Worth w Teksasie. Startowało w nich 70 zespołów z całego świata.
Samolot "Lower Silesian", zbudowany przez członków zespołu JetStream Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej, podczas prezentacji na lotnisku wrocławskiego aeroklubu w Szymanowie /Maciej Kulczyński /PAP

Głównym zadaniem modeli startujących w konkursie jest podniesienie jak najcięższego w stosunku do swojej masy ładunku. Dodatkowo jury ocenia niezawodność modeli mierzoną liczbą startów, które zakończyły się sukcesem. Oceniane są również rozwiązania techniczne zastosowane przy konstrukcji samolotów.

Jak poinformował Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, drugie miejsce w klasyfikacji generalnej w klasie "advanced" zajął model "Lower Silesian". To konstrukcja o wadze 3,5 kilograma, która może unieść ładunek ważący ponad 12 kilogramów. Zbudowali ją studenci z ekipy JetStream - wyjaśnił.

Nasi studenci wywalczyli w tych zawodach także najwięcej miejsc na podium w poszczególnych kategoriach ze wszystkich startujących zespołów - dodał Charytoniuk.

W tym roku wrocławscy studenci wystawili do zawodów dwa modele samolotów. "Lower Silesian" - oprócz drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej klasy "advanced" - zajął również drugie miejsce w prezentacji technicznej i trzecie w celności zrzutu.

Drugi z modeli - "Spirit of Kościuszko" - w klasie micro zajął drugie miejsce w konkurencji: najcięższy podniesiony ładunek (1,6 kg), a ponadto był na trzecim miejscu w prezentacji technicznej.

Studenci z Politechniki Wrocławskiej w organizowanych co roku zawodach SAE Aero Design East uczestniczyli już po raz ósmy. Największym sukcesem było zwycięstwo w 2014 roku samolotu zgłoszonego do rywalizacji w kategorii micro.

Zawody współorganizują koncern zbrojeniowy Lockheed Martin i NASA

SAE Aero Design East to konkurs, który współorganizują amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin i amerykańska agencja kosmiczna NASA. Te prestiżowe zawody, w których biorą udział studenci z całego świata, rozgrywane są od 1986 roku. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie, skonstruowanie, zbudowanie i oblatanie zdalnie sterowanego modelu samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść w powietrze jak największy ciężar przy jak najmniejszej masie własnej modelu.

W tym roku w zawodach w Fort Worth w Teksasie wystartowało 70 ekip studenckich m.in. z Egiptu, Indii, Kanady, USA, Brazylii, Meksyku, Chin i oczywiście Polski.

(edbie)