Rośliny nie tylko odczuwają stres w obliczu zagrożenia, ale potrafią przekazać następnemu pokoleniu informację na temat możliwej strategii przetrwania - takie zaskakujące informacje publikują szwajcarscy naukowcy.

Rośliny, które poddano na przykład szkodliwemu napromieniowaniu albo zarażono jakąś chorobą, przyśpieszają tempo genetycznych mutacji w niektórych komórkach. W ten sposób zwiększają szanse dopasowania się do obecności szkodliwych czynników i - tym samym -zdolność przetrwania.

Naukowcy z Bazylei zauważyli, że taka skłonność do mutacji przekazywana jest potem nawet do czwartego pokolenia. Nie jest w tej chwili jasne, jak do owego przekazywania informacji dochodzi - nie musi się to bowiem wiązać z jakąś konkretną zmianą kodu DNA. Nie wiadomo też, na ile młodsze pokolenia rośliny są w stanie rzeczywiście wykorzystać tę skłonność, by zwiększyć choćby swą odporność na szkodniki.

Wyniki sugerują jednak, że rośliny w ten sposób kompensują swą bardzo ograniczoną możliwość zmiany miejsca, na zasadzie: jeśli nie możesz odejść, naucz się sposobu przetrwania tu, gdzie jesteś.