Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała wyjątkowe zdjęcie, przedstawiające pełne energii centrum naszej galaktyki.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała wyjątkowe zdjęcie, przedstawiające pełne energii centrum naszej galaktyki.
Na obrazie możemy zobaczyć m.in. energię wytwarzaną przez pola magnetyczne centrum Drogi Mlecznej / NRF/SARAO/MeerKAT HANDOUT /PAP/EPA

Zdjęcie zostało stworzone dzięki 370 obserwacjom, które zostały wykonane przez orbitujące obserwatorium rentgenowskie Chandra w ciągu ostatnich dwóch dekad. Kontrast obrazowi nadał również radioteleskop MeerKAT, który znajduje się w Afryce Południowej.

Na fotografii widzimy m.in. miliardy gwiazd i czarnych dziur, które znajdują się w samym centrum Drogi Mlecznej. NASA określa zdjęcie jako gigantyczna mozaika danych. 

Zdjęcie, które powstało przez pandemię

Astronom Daniel Wang z University of Massachusetts Amherst przyznał, że pracował nad zdjęciem rok. Ze względu na pandemię koronawirusa dużo czasu spędzał wówczas w domu.

To, co widzimy na zdjęciu, to potężny lub energetyczny ekosystem w centrum naszej galaktyki - powiedział Wang.

Jest tam wiele pozostałości po supernowych, czarnych dziur i gwiazd neutronowych. Każda kropka lub cecha rentgenowska reprezentuje źródło energii, z których większość znajduje się w centrum - dodał.

Galaktyczne, niemal buzujące energią centrum Drogi Mlecznej znajduje się 26 000 lat świetlnych od Ziemi.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.