Dziewięć filmów nieanglojęzycznych, w tym obrazy z Bułgarii i Kazachstanu, przedstawiono na skróconej liście kandydatów do Oscara w tej kategorii. Zgłoszony do rywalizacji polski film „Rewers” Borysa Lankosza nie znalazł się w zestawieniu.

Amerykańska Akademia Filmowa poinformowała, że komitet, składający się z kilkunastu członków, ze zgłoszonych 65 filmów wybrał dziewięć, które zakwalifikowały się do kategorii filmów nieanglojęzycznych. Lista ta zostanie jeszcze zawężona do pięciu tytułów i będzie ogłoszona wraz z innymi nominacjami do tegorocznych Oscarów 2 lutego.

Wśród dziewięciu filmów, które znalazły się na liście skróconej, są: argentyński „El Secreto de Sus Ojos”, „Samson i Delila” z Australii, bułgarski „Świat jest wielki, a zabawienie czai się za rogiem”, „Prorok” z Francji, „Biała Wstążka” z Niemiec, izraelski „Ajami”, kazachski „Kelin”, „Oorlogswinter” z Holandii i „Gorzkie mleko” z Peru.

Jest nam bardzo przykro, że film Borysa Lankosza „Rewers” nie znalazł się na skróconej liście kandydatów do Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych - powiedziała Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Konkurencja była jednak ogromna - dodała.

82. gala rozdania Oscarów odbędzie się 7 marca.