Krewni hazardzistów wykazują częstsze skłonności do hazardu, bądź do innych uzależnień jak np. nadużywanie alkoholu czy narkotyków – wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach czasopisma "Psychiatry Research".

Badania objęły ponad 30 osób uzależnionych od hazardu oraz ich rodziców, rodzeństwo i dzieci. Podobne testy przeprowadzono też w podobnej grupie osób, które nie miały problemów z nałogowym graniem.

Badacze wyliczyli też, że skłonności do hazardu ujawniały się u mężczyzn przeważnie około 34 roku życia, a u kobiet przeciętnie w wieku 39 lat. Mimo, że u kobiet pojawiały się one później, to w szybkim czasie stawały się mocno nasilone.

Ponad połowę w grupie badanych hazardzistów stanowiły bądź osoby samotne, bądź rozwiedzione, lub owdowiałe. W grupie kontrolnej odsetek ten był znacznie mniejszy.

Naukowcy podkreślają, że kłopoty z uporządkowaniem życia osobistego są bardzo typowe dla hazardzistów. Może to wynikać z faktu, że ich tryb życia jest bardzo chaotyczny, a do tego często dochodzi też nadużywanie alkoholu.