5 milionów osób z całego świata przyjedzie do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII, która odbędzie się 27 kwietnia przyszłego roku - powiedział burmistrz Wiecznego Miasta Ignazio Marino. Nikt wcześniej nie podał tak wysokiej oczekiwanej liczby uczestników kanonizacji dwóch papieży.

Marino, poinformował podczas forum na temat turystyki we włoskiej stolicy, że zapewnił papieża Franciszka, iż już ruszyła machina organizacyjna w związku z kwietniową mszą kanonizacyjną w Watykanie.

W beatyfikacji Jana Pawła II 1 maja 2011 roku udział wzięło kilkaset tysięcy osób, w tym około 300 tysięcy Polaków.


Droga do świętości zmarłego 2 kwietnia 2005 roku Jana Pawła II uznawana jest za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Benedykt XVI zgodził się na beatyfikację swojego poprzednika już miesiąc i 11 dni po jego śmierci. Decyzja o uznaniu cudu papieża-Polaka, potrzebna do wyniesienia go na ołtarze, zapadła na początku lipca. Do kanonizacji wybrano przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia kobiety z Kostaryki.

Z kolei Jan XXIII zostanie ogłoszony świętym ponad 50 lat po śmierci i 13 lat po beatyfikacji, która miała miejsce w 2000 roku. W jego przypadku Watykan odstąpił od stwierdzenia cudu. Wybrano ścieżkę uproszczonej procedury. Znamy wszyscy cnoty i osobowość papieża Roncallego, nie trzeba wyjaśniać powodów jego świętości - wyjaśniał w lipcu rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.