Chiny poparły w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rosyjskie żądanie powołania międzynarodowej komisji, która miałaby badać "amerykańsko-ukraiński program biologiczny".

Według Moskwy, amerykańsko-ukraińska współpraca w badaniach patogenów miała charakter militarny - innymi słowy rosyjskie władze twierdzą, że był to tajny wojskowy program broni biologicznej

Rosyjskiemu wnioskowi towarzyszył ponad 300-stronicowy raport, który ma być dowodem, że Amerykanie coś ukrywają. 

Waszyngton nie zaprzecza, że wspólny program biologiczny działał od lat 90., ale w serii spotkań w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych przedstawiciele amerykańskich władz przedstawili szczegóły, które ich zdaniem jasno wyjaśniały, iż rosyjskie zarzuty to wojenna dezinformacja.

Wskazali przy tym, że program m.in. służył neutralizacji zagrożenia związanego z bronią masowego rażenia, która pozostała w krajach powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego. 

RB ONZ odrzuciła prośbę Rosji

Oprócz Chin żaden z krajów członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ nie poparł rosyjskiego wniosku. Przeciwko były - oprócz Stanów Zjednoczonych - Wielka Brytania i Francja. 

10 pozostałych krajów wstrzymało się od głosu - wśród nich należąca do NATO Norwegia.

Zastępca ambasadora Rosji przy ONZ Dmitrij Polanski powiedział po głosowaniu, że rząd jego kraju jest "nadzwyczaj rozczarowany" wynikiem głosowania.

Rosjanie mówili o rzekomych laboratoriach już w zeszłym roku. Chińska dyplomacja wtedy twierdziła, że sprawę należy zbadać. 

Rada Bezpieczeństwa jest jednym z sześciu głównych organów ONZ; składa się z pięciu stałych członków (USA, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji) oraz 10 niestałych, wybieranych na dwa lata. Obecnie członkami niestałymi są: Albania, Brazylia, Gabon, Ghana, Indie, Irlandia, Kenia, Meksyk, Norwegia oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Opracowanie: