Wpływowy chorwacki poseł został oskarżony o zbrodnie wojenne w czasie wojny w byłej Jugosławii. Prokuratura oskarżyła Branimira Glavasza o zorganizowanie paramilitarnej jednostki. Glavasz wydawał grupie rozkazy porywania, torturowania i zabijania Serbów. Grozi mu do dwudziestu lat więzienia.

Chorwacja oskarżyła już o zbrodnie wojenne na Serbach kilku żołnierzy i jednego generała. Glavasz jest pierwszym wyższym urzędnikiem państwowym, wobec którego wysunięto takie zarzuty.

Glavasz, który zaprzecza, aby popełnił jakiekolwiek przestępstwo, po zatrzymaniu go w ubiegłym roku przeprowadził 40-dniowy strajk głodowy. Zwolniono go z aresztu w grudniu ze względu na poważne pogorszenie się stanu zdrowia.

Przeciwko Glavaszowi toczy się w Zagrzebiu osobne śledztwo o zbrodnie wojenne, także na serbskich cywilach w Osijeku na początku lat 90.

Glavasz był jednym z założycieli rządzącej partii konserwatywnej Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ), ale został z niej usunięty po sporze z premierem Ivo Sanaderem wokół prounijnego kursu władz. Glavasz twierdzi, że jego proces to próba zemsty ze

strony Sanadera.