Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że maturę zdało prawie 80 procent tegorocznych abiturientów szkół średnich. Niestety, nawet jeśli poradzili sobie z maturą z polskiego, nie oznacza to, że potrafią posługiwać się ojczystym językiem. "Mickiewicz był filatelistą w okresie studiów" - pisali maturzyści.

Główne błędy tegorocznych maturzystów to przede wszystkim odstępstwa od norm językowych; błędy gramatyczne, leksykalne i składniowe. Nauczyciele podkreślają, że często pojawiają się one pod presją egzaminacyjnego czasu, jednak niektóre z nich są naprawdę rażące.

„Na wiosce jest duża ilość ludzi starszych, bo na starość wyjeżdżają na wsie mieszkać”, „Polska nie może wyzwolić się od jarzmicieli”, „nowe pokolenie przedstawiane jest jako bezduszni szkieletorzy”, „jej ojciec był arystokratem”, „Izabela wstampia do zakonu”, „Mickiewicz był filatelistą w okresie studiów” – wymieniał te najbardziej rażące prof. Andrzej Markowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Przed ministrem edukacji i nauczycielami w liceach ciężkie zadanie, żeby takich błędów było coraz mniej. Jednak pierwszym zadaniem jakie sobie wyznaczyła minister Hall jest uproszczenie zasad zdawania egzaminów maturalnych.

A ci, którzy zdali maturę, zastanawiają się na którą uczelnię złożyć papiery. Z maturzystami z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie rozmawiał reporetr RMF FM Maciej Grzyb: