Przedstawiciele kancelarii prezydenta i Prawa i Sprawiedliwości bagatelizują doniesienia prestiżowego dziennika "The Wall Street Journal". Amerykańska gazeta twierdzi, że Waszyngton oczekuje od Warszawy wprowadzenia w życie zaleceń Komisji Weneckiej dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli tak się nie stanie, plany dotyczące zwiększenia obecności NATO w Polsce mogą zostać storpedowane.

Zdaniem polityków PiS nie należy przejmować się artykułem, bo jest oparty na anonimowych źródłach. Nikt z amerykańskiej administracji oficjalnie takiego stanowiska nie potwierdził, dlatego - zdaniem Adama Kwiatkowskiego, szefa gabinetu prezydenta - nie można taktować tych doniesień poważnie:

Byłbym bardziej zwolennikiem tego, żebyśmy odnosili się do artykułów, które bazują na wypowiedziach konkretnych polityków, pełniących konkretne funkcje z imienia i nazwiska, a nie z anonimowych źródeł - mówi Kwiatkowski. 

Jeszcze dalej w wypowiedziach idzie Jacek Sasin z PiS. Twierdzi wręcz, że artykuł jest inspirowany przez polskich polityków niechętnych wobec rządów PiS i nie wierzy w amerykańskie naciski, by naprawić sytuację w Trybunale. 

Nie bardzo wyobrażam sobie, że Stany Zjednoczone które są naszym ważnym sojusznikiem, będą się jednak posuwały do takich działań, które mają niewiele wspólnego z partnerskimi relacjami - podkreśla Sasin.

Sasin dodaje, że ostateczny raport Komisji Weneckiej na pewno będzie inny od wstępnej opinii, która wyciekła. Ale niezależnie co tam będzie, "to tylko opinia, bez znaczenia dla suwerennego kraju".

O czym pisze amerykański dziennik?

Przypomnijmy, że "The Wall Street Journal" pisze wprost, iż Waszyngton naciska na zakończenie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. O sprawie mają mówić m.in. dyplomaci, którzy odwiedzili Warszawę. Gazeta ostrzega, że może to mieć dla Polski przykre konsekwencje. Cytuje też słowa Jarosława Kaczyńskiego i zwraca uwagę na wypowiedzi typu, że sprawa Trybunału Konstytucyjnego to kwestia suwerenności Polski.

W tekście pojawia się również wypowiedź rzecznika Departamentu Stanu, który stwierdził: Mamy szczerą, otwartą wymianę zdań z Polakami na różne tematy, łącznie z ich charakterem i jakością demokracji.

"Wall Street Journal" podkreśla również, że przedstawiciele amerykańskiej administracji oczekują, iż wprowadzone zostaną w życie zalecenia Komisji Weneckiej.

Więcej o artykule w "Wall Street Journal" przeczytacie tutaj

(mal)