Politechnika Wrocławska dołączyła do europejskiej sieci uniwersytetów „Unite!” – University Network for Innovation, Technology and Engineering. Organizacja zrzeszająca uczelnie z siedmiu krajów UE stawia sobie za cel stworzenie nowoczesnego modelu kształcenia inżynierów.

Sieć Unite! powstała w 2019 r. dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej, zakładającej stworzenie do 2025 r. Europejskiej Strefy Edukacyjnej. "Uniwersytety Europejskie to konsorcja uczelni na terytorium Unii, które umożliwiają studentom uzyskiwanie stopni poprzez łączenie studiów w kilku krajach UE i przyczyniają się do rozwoju międzynarodowej konkurencyjności uczelni europejskich" - podało w komunikacie biuro prasowe Politechniki Wrocławskiej.

Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs podkreślił, że wrocławska uczelnia dołączyła do jednej z najsilniejszych sieci uniwersytetów europejskich, zrzeszającej głównie politechniki i stawiającej sobie za cel nowoczesne kształcenie inżynierów. 

Nasza uczelnia realizuje plan gruntownej przebudowy swojej oferty dydaktycznej i podniesienia jakości prowadzonych badań. Starania Politechniki Wrocławskiej o udział w sieci Unite! były naturalną odpowiedzią na aspiracje naszej społeczności ku szeroko rozumianej europejskości i doskonałości akademickiej"- powiedział rektor.

Członkowie sieci - m.in. poprzez wspólne programy nauczania i elastyczną ścieżkę studiów - chcą wypracować nowy model europejskiego kształcenia uniwersyteckiego. Pozwoli to m.in. na uzyskanie dyplomu łączącego studia w kilku krajach Unii Europejskiej. Co ważne, kształcąc studentów, członkowie sieci starają się łączyć nauki ścisłe i przyrodnicze z obszarami humanistycznymi - tak, by ich absolwenci byli w stanie odnaleźć kontekst społeczny swojej pracy.

Korzyści płynące z udziału w sieci Unite!

Jednym z głównych celów uczelni zrzeszonych w Unite! jest udoskonalanie dydaktyki. W ramach sieci działa m.in. metakampus, czyli wirtualna, multimedialna platforma wzmacniająca cyfrową mobilność i udostępniająca wirtualne przestrzenie dla studentów i naukowców - podała Politechnika Wrocławska.

Na uczelniach, będących członkami sieci Unite!, kształci się łącznie blisko 170 tys. studentów, a każdego roku naukę kończy niemal 37 tys. absolwentów. Uczelnie ściśle współpracują przy ponad 80 projektach, a z możliwości studenckich wyjazdów w ramach sieci skorzystało już ponad 2 tys. osób - podano. Koordynatorem Unite! jest Uniwersytet Techniczny w Darmstadt, a przewodniczącą prof. Tanja Bruehl, rektorka niemieckiej uczelni.