Wykonany z rogu jelenia toporek trafił do muzeum w Kamieniu Pomorskim. Zabytek może mieć nawet 9 tysięcy lat.

Wykonany z rogu jelenia toporek trafił do muzeum w Kamieniu Pomorskim. Zabytek może mieć nawet 9 tysięcy lat.
Toporek może mieć nawet 9 tys. lat /Grzegorz Kurka, Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej /Materiały prasowe

Tuż przed świętami do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej toporek przyniosła anonimowa kobieta. Powiedziała, że jej mąż prosił o oddanie znaleziska. Zostawiła toporek na recepcji, ale nie podała swoich danych.

Poszukiwania znalazcy trwały kilka dni. Chciałbym zapytać znalazców toporka skąd dokładnie go wzięli. Kobieta, która do nas się zgłosiła, powiedziała tylko, że został znaleziony na plaży na wysokości Łukęcina. Potrzebujemy więcej informacji - mówił Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Miejsce znalezienia głowni toporka mogłoby wiele powiedzieć o jego pochodzeniu. Jeśli znajdował się blisko wody, to znaczy, że mógł na nasze wybrzeże przydryfować. Nawet ze Skandynawii. Jeśli leżał koło klifu, to byłby sygnał, że mogą się tam znajdować ślady bytności człowieka sprzed tysięcy lat - dodaje dyrektor Kurka. Niedawno na plaży w Łukęcinie znaleziono możdżeń tura. Być może rogowy toporek ma z tym coś wspólnego.

Mężczyzna, który natknął się na prastary toporek, zgłosił się do muzeum po świętach. Jak wyjaśnił, znalazł go kilka lat temu. Przez ten czas obiekt leżał u niego w domu. Do oddania toporka do muzeum skłoniła go informacja o przekazaniu tam znalezionego w Łukęcinie rogu tura.

Teraz zabytek zostanie dokładnie przebadany. Przeprowadzone zostaną testy radiowęglowe, które dadzą odpowiedź na pytanie, jak stary jest to artefakt i z jakiej epoki pochodzi. Według wstępnych szacunków, może mieć nawet 9 tysięcy lat, czyli pochodzić z końca epoki lodowcowej.

Tego rodzaju znaleziska należą do rzadkich. Znacznie częściej można natrafić na pozostałości narzędzi wykonanych z kamienia. Broń wykonana ze zwierzęcych rogów częściej i łatwiej ulega zniszczeniu.

(mpw)