Dowód osobisty z odciskami palców – o taki dokument będą mogli ubiegać się Polacy już od 8 listopada, czyli od najbliższego poniedziałku. W związku z wdrożeniem dowodów z drugą cechą biometryczną – wniosku nie będzie już można złożyć online. Sprawę trzeba będzie załatwić tylko podczas osobistej wizyty w urzędzie.

Dowód osobisty z odciskami palców – o taki dokument będą mogli ubiegać się Polacy już od 8 listopada, czyli od najbliższego poniedziałku. W związku z wdrożeniem dowodów z drugą cechą biometryczną – wniosku nie będzie już można złożyć online. Sprawę trzeba będzie załatwić tylko podczas osobistej wizyty w urzędzie.
Zdjęcie ilustracyjne / Paweł Supernak /PAP

W związku z wprowadzeniem nowych biometrycznych dowodów tożsamości dziś (5 listopada, piątek) od godziny 12 rozpocznie się przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych. Do soboty 6 listopada do godz. 17 niedostępna może być część e-usług działających w oparciu o Rejestr Dowodów Osobistych. W tym czasie mogą być problemy z korzystaniem z e-dowodu w aplikacjach login.gov.pl i podpis.gov.pl oraz z działaniem aplikacji mObywatel.

W sobotę 6 listopada od godz. 8 do godziny 17 niedostępne będą także usługi działające w oparciu o System Rejestrów Państwowych oraz aplikacja Źródło.

W związku z wdrożeniem nowych dowodów osobistych nie będzie już możliwości złożenia wniosku online. Wniosek o wydanie dowodu tożsamości będzie można złożyć wyłącznie podczas osobistej wizyty w urzędzie.

Składanie online wniosku o dowód będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

Dowody biometryczne są bezpieczne?

Zmiany w dowodach osobistych to efekt unijnego rozporządzenia z 20 czerwca 2019 r. Dokumenty z odciskami palców i podpisem właściciela miały być wydawane w Polsce od 2 sierpnia. Termin został jednak przesunięty z powodu zastrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa urządzeń do pobierania odcisków palców. Jak przekonuje rząd, ten problem został już rozwiązany.  

Polacy nie muszą się obawiać o bezpieczeństwo swoich danych - tłumaczył Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM. Zapewniam, że sprzęt, który będzie wykorzystywany, gwarantuje bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w którym będą czasowo gromadzone pobrane odciski oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodów osobistych - zaznaczył.

Nowe dowody tożsamości

W nowym dowodzie biometrycznym - poza odciskami palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznym podpisem właściciela dowodu (w warstwie graficznej) - będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

Nowe dokumenty tożsamości będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia (z odciskami palców). Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców.

Odciski palców będą znajdowały się w warstwie elektronicznej dowodu osobistego oraz w Rejestrze Dowodów Osobistych. W momencie odebrania dowodu przez obywatela albo, gdy obywatel nie odbierze dowodu w ciągu 90 dni od daty wydania (czyli daty personalizacji zamieszczonej w dowodzie) będą automatycznie usuwane z rejestru - mówił Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA.

Jak dodał, nowe rozwiązania pozwalają odpowiednio zabezpieczyć dowody osobiste w świecie, w którym bardzo wiele dokumentów jest fałszowanych. Taka sama procedura jest przy wydawaniu paszportów - obywatele są więc przyzwyczajeni do tej procedury.

Mimo wprowadzenia zmian nie będzie konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.