Czekają nas marznące opady - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alert dotyczy województw: lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego. "Prognozuje się miejscami wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź" - podało IMGW na Twitterze. Synoptycy informują, że lokalnie na zachodzie, północnym-wschodzie i południowym wschodzie będzie padał śnieg. Śliskie drogi czekają nas na Podlasiu, w Warmińsko-Mazurskiem i w Śląskiem.

IMGW wydało nowe ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące marznących opadów dla woj. lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Prognozuje się miejscami wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź - podało na Twitterze.

O godz. 15 najchłodniej było dziś na północnym-wschodzie kraju. Na stacji synoptycznej w Białymstoku termometry pokazały -14,7 stopnia Celsjusza.

Według prognoz IMGW w poniedziałek zachmurzenie jest umiarkowane i duże z rozpogodzeniami, szczególnie na wschodzie. 

Miejscami mogą występować opady śniegu

Pod wieczór na krańcach zachodnich możliwy jest również deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od -14 st. C na północnym wschodzie, około -10 st. C w centrum, do 0 st. C na krańcach zachodnich.

IMGW ostrzega przed silnym mrozem w woj. małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Poniedziałkowy wieczór i pierwsza część nocy to temperatury od -15°C do -13°C, miejscami około -16°C. 

Wiatr będzie wiał ze średnią prędkością od 5 km/h do 10 km/h.

W nocy bardzo niskie temperatury

Kolejna mroźna noc czeka mieszkańców północno-wschodniej oraz południowo-wschodniej Polski. Zimno będzie też w centrum.

Temperatura może tam spaść nawet do -20 st. C. 

Najbliższej nocy silnego mrozu muszą spodziewać się mieszkańcy Warmii i Mazur, Podlasia, Mazowsza, Lubelszczyzny, Małopolski, Podkarpacia oraz woj. świętokrzyskiego. 

Na drogach będzie ślisko

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, a na sieci dróg krajowych pracują 174 pojazdy do zimowego utrzymania - poinformowała po południu GDDKIA. 

Śliskich nawierzchni jezdni kierowcy mogą się dziś spodziewać w woj. podlaskim, warmińsko-mazurskim oraz śląskim.

Złe warunki drogowe na Podlasiu:

  • DK64 na odcinku Łomża - Jeżewo Stare, 

  • DK63 na odcinku Wincenta - Kisielnica,
     
  • DK16 na odcinku Augustów do granicy,

  • DK8 na odcinku Suwałki do granicy.

Złe warunki drogowe w Warmińsko-Mazurskiem:

  • DK16 na odcinku Ełk - Mrągowo,

  • DK63 na odcinku Orzysz - Giżycko 

Złe warunki drogowe w Śląskiem:

  • DK11 na odcinku Tarnowskie Góry - Sieraków Śląski,

  • DK46 na odcinku Częstochowa - Gwoździany.

Uwaga na obfite opady śniegu na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego oraz dolnośląskiego.

Od środy cieplej, ale będzie bardzo ślisko

Po mroźnych i śnieżnych dniach czas na ocieplenie. Od środy w całym kraju można spodziewać się dodatniej temperatury i roztopów. 

Topniejący śnieg, błoto i marznące opady spowodują, że na drogach będzie bardzo ślisko - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zgodnie z prognozą IMGW na rozpoczynający się tydzień, w całym kraju będzie robić się coraz cieplej - najpierw na zachodzie, później w centrum, aż po wschód. 

Wtorek:

Będą zachmurzenia i opady. We wschodniej części kraju padać ma śnieg i deszcz ze śniegiem, w zachodniej - deszcz ze śniegiem lub sam deszcz. Na drogach miejscami może być bardzo ślisko. 

Temperatura zdecydowanie wzrośnie: od -8 stopni na północnym wschodzie przez 0 stopni w centrum do 3 stopni na krańcach zachodnich.

Środa:

W całym kraju w dzień temperatura będzie dodatnia. Od 0 stopni C na północnym wschodzie do 6 stopni C na północnym zachodzie. 

Miejscami padać będzie deszcz i deszcz ze śniegiem, a w nocy na wschodzie również śnieg. We wschodniej połowie kraju opady okresami mogą być jeszcze marznące i powodujące gołoledź. 

Nieco wzmoże się wiatr, który okresami będzie porywisty, zwłaszcza w obszarach podgórskich Karpat, gdzie porywy mogą osiągać do 70 km/h - prognozuje IMGW.

Czwartek:

Zza chmur wyjrzy wreszcie słońce. Jedynie na północnym wschodzie będzie nieco mgliście. 

Tam termometry wskażą 1 stopień C, a na zachodzie - już 7 stopni C.

Piątek:

Wróci zachmurzenie, miejscami spadnie deszcz. 

Temperatura będzie się utrzymywać w granicach 3-7 stopni C.

Weekend:

Znów nadejdzie ochłodzenie, a opady deszczu przewidywane przez IMGW w sobotę zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem. 

W niedzielę może spaść śnieg. Temperatura będzie osiągać od 1 do 4 stopni C. Na obszarach podgórskich lekki mróz może utrzymywać się przez cały dzień.