Nie będzie reformy KRUS-u , czyli podwyżek składek emerytalnych dla rolników. Rząd uznał, że nie ma żadnych szans na to, by taki projekt uzyskał poparcie parlamentarne.

Rolnicy na pewno się cieszą; na tym posunięciu ucierpi jednak budżet. Reforma KRUS-u miała przynieść ponad miliard złotych oszczędności. Na szczęście gospodarka ma się dobrze; firmy przynoszą coraz większe zyski i płacą większe podatki.

Miliard mniej do budżetu na razie nie zachwieje finansami. Jeśli jednak tempo wzrostu będzie mniejsze, może to być groźne. Ożyje natychmiast nieśmiertelna dziura Bauca - prorokuje Janusz Jankowiak, ekonomista z BreBanku.

Analitycy nie są zaskoczeni wycofaniem reformy KRUS-u. Plan Hausera zaczął obumierać już rok temu, a teraz padł definitywnie; bo na kilka miesięcy przed wyborami ani SLD, ani opozycja nie odważyłaby się uchwalić reformy, które zapewne nie spodobały by się wiejskiemu elektoratowi.

Nie ma kto w tej chwili o ten plan sanacji finansów publicznych w tym rządzie walczyć. Ciekawe czy nowy rząd, który powstanie jesienią zabierze się za niepopularna, ale konieczne reformy.