Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów, zamordowanych 24 marca 1944 roku w Markowej - podał w sobotę Watykan. Małżonkowie z siedmiorgiem dzieci zostali zabici przez Niemców za ukrywanie żydowskich rodzin.

Uznanie dekretu o męczeństwie to ważny krok na drodze do beatyfikacji rodziny Ulmów.

Z nienawiści do wiary

Dekret o męczeństwie Ulmów, zabitych z nienawiści do wiary, jak brzmi jego pełna nazwa, został zatwierdzony przez papieża w czasie audiencji dla prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kardynała Marcello Semeraro.

Ponadto Franciszek zatwierdził między innymi dekret o heroiczności cnót księdza Aleksandra Woźnego (1910-1983) - więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych w Buchenwaldzie i w Dachau, prześladowanego w czasach stalinowskich, duszpasterza społecznika oraz księdza Ignacego Posadzego (1898-1984) - współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Do ich beatyfikacji wymagane będzie jeszcze uznanie cudu za ich wstawiennictwem.

Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata

We wsi Markowa na Podkarpaciu (ówczesne województwo lwowskie) wczesnym rankiem 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów oraz ukrywającą ich rodzinę Ulmów: Józefa Ulmę, będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię oraz szóstkę ich dzieci. Najstarsza spośród rodzeństwa córka Stasia miała osiem lat. 

Józef Ulma urodził się w 1900 r. Był znanym w okolicy utalentowanym sadownikiem, hodował też pszczoły i jedwabniki. Był zarazem społecznikiem, bibliotekarzem i działaczem katolickim. Jego wielką pasją było fotografowanie. O 12 lat młodsza żona Wiktoria zajmowała się domem i dziećmi. 

W 1995 r. Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Trwa proces beatyfikacyjny całej rodziny. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 

W liczącej ok. 4,5 tys. mieszkańców Markowej Ulmowie nie byli jedyną rodziną, która ukrywała Żydów. Co najmniej 20 innych Żydów przeżyło okupację w pięciu chłopskich domach. Przed II wojną światową w Markowej mieszkało ok. 120 Żydów. Według historyków, w czasie okupacji niemieckiej co najmniej 1600 Polaków z terenu obecnego woj. podkarpackiego ukrywało ok. 2900 Żydów. Niemcy zamordowali w tym regionie ok. 200 Polaków ratujących Żydów.