Czwartek zdominowała informacja dnia: literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk. Polska pisarka została wyróżnona "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". W tym roku laureatów literackiego Nobla było dwóch. Tokarczuk została uhonorowana za rok 2018! Nagrodę za 2019 rok otrzymał austriacki pisarz i tłumacz Peter Handke.

Olga Tokarczuk z literackim Noblem!

Wielki sukces polskiej pisarki: Olga Tokarczuk została uhonorowana literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok! Autorka "Ksiąg Jakubowych" miała wysokie notowania u bukmacherów, a jej książki cieszyły się ostatnio dużym powodzeniem wśród korzystających z zasobów biblioteki Szwedzkiej Akademii. Tokarczuk jest 15. kobietą w historii wyróżnioną tą prestiżową nagrodą.

Olga Tokarczuk z literackim Noblem!

Wielki sukces polskiej pisarki: Olga Tokarczuk została uhonorowana literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok! Autorka "Ksiąg Jakubowych" miała wysokie notowania u bukmacherów, a jej książki cieszyły się ostatnio dużym powodzeniem wśród korzystających z zasobów biblioteki Szwedzkiej Akademii.... czytaj więcej

O Noblu Olga Tokarczuk dowiedziała się na autostradzie: Musieliśmy szukać parkingu

"Jestem bardzo szczęśliwa i tak naprawdę nie znajduję jeszcze słów, żeby to wyrazić" - tak Olga Tokarczuk na gorąco skomentowała w telefonicznej rozmowie z dziennikarką RMF FM Katarzyną Sobiechowską-Szuchtą swój ogromny sukces: pisarka została uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla za rok 2018! Nagrodę za 2019 rok otrzymał austriacki pisarz i tłumacz Peter Handke.

O Noblu Olga Tokarczuk dowiedziała się na autostradzie: Musieliśmy szukać parkingu

"Jestem bardzo szczęśliwa i tak naprawdę nie znajduję jeszcze słów, żeby to wyrazić" - tak Olga Tokarczuk na gorąco skomentowała w telefonicznej rozmowie z dziennikarką RMF FM Katarzyną Sobiechowską-Szuchtą swój ogromny sukces: pisarka została uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla za rok... czytaj więcej

Tłumaczka Tokarczuk na angielski: Olga to Stanley Kubrick świata literatury

"Jestem oszołomiona, zachwycona. Od razu zadzwoniłam do Olgi, wiedząc oczywiście, że jej telefon będzie zajęty. Ale oddzwoniła bardzo szybko" - wspomina w rozmowie z RMF FM tłumaczka książek Olgi Tokarczuk na j. angielski Antonia Lloyd-Jones, pytana o pierwszą reakcję na przyznanie polskiej pisarce literackiej Nagrody Nobla. "To jest odważna pisarka - dla mnie Olga jest jak Stanley Kubrick świata literackiego" - mówi tłumaczka dziennikarce RMF FM Monice Kamińskiej. W wywiadzie przyznaje jednocześnie, że bardzo trudno jest przekonać angielskich wydawców, by wydawali polską literaturę.

​Tłumaczka Tokarczuk na angielski: Olga to Stanley Kubrick świata literatury

"Jestem oszołomiona, zachwycona. Od razu zadzwoniłam do Olgi, wiedząc oczywiście, że jej telefon będzie zajęty. Ale oddzwoniła bardzo szybko" - wspomina w rozmowie z RMF FM tłumaczka książek Olgi Tokarczuk na j. angielski Antonia Lloyd-Jones, pytana o pierwszą reakcję na przyznanie... czytaj więcej

Peter Handke laureatem literackiego Nobla za rok 2019

Laureatem Literackiej Nagrody Nobla za rok 2019 został austriacki pisarz i dramaturg Peter Handke za "pracę, która z lingwistycznym geniuszem eksploruje peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia".

Peter Handke laureatem literackiego Nobla za rok 2019

Laureatem Literackiej Nagrody Nobla za rok 2019 został austriacki pisarz i dramaturg Peter Handke za "pracę, która z lingwistycznym geniuszem eksploruje peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia". czytaj więcej

Kuźnia Raciborska: Ciało jednego z saperów przetransportowane do Zakładu Medycyny Sądowej

Udało się przetransportować ciało jednego z saperów, który we wtorek zginął w eksplozji niewybuchu w lesie koło Kuźni Raciborskiej. Zwłoki trafiły do Zakładu Medycyny Sądowej.

Kuźnia Raciborska: Ciało jednego z saperów przetransportowane do Zakładu Medycyny Sądowej

Udało się przetransportować ciało jednego z saperów, który we wtorek zginął w eksplozji niewybuchu w lesie koło Kuźni Raciborskiej. Zwłoki trafiły do Zakładu Medycyny Sądowej - dowiedział się reporter RMF FM. czytaj więcej

Łukasz Szumowski: Moja żona lekarka teraz na kontrakcie zarabia około 6 tysięcy złotych

"Na etacie moja żona, która jest lekarzem zarabiała cztery tysiące złotych. Teraz przeszła na kontrakt. Zarabia około 6 tysięcy złotych, ale nie wiem dokładnie, bo mi się nie chwali" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski. Pytany kiedy skończy się "sajgon" na SOR minister tłumaczył: wdrożyliśmy zasady działania. "W przeciągu tej kadencji o połowę zwiększyliśmy nakłady. W Bydgoszczy na "zielonej linii" czeka się 4 godziny, na "pomarańczowej" piętnaście minut - wyliczał gość Roberta Mazurka.

Polskie MSZ zaniepokojone turecką ofensywą w Syrii

Polska jest zaniepokojona rozpoczęciem operacji tureckich sił zbrojnych w północno-wschodniej Syrii - ogłosiło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w specjalnym oświadczeniu. W ostatnich dniach Turcja rozpoczęła ofensywę wojskową w północnej Syrii, wymierzoną w kurdyjskie siły.

"Polska jest zaniepokojona rozpoczęciem operacji tureckich sił zbrojnych w północno-wschodniej Syrii. Obawiamy się, że może ona wpłynąć negatywnie na stabilność regionu, próby wypracowania rozwiązania pokojowego prowadzone pod egidą ONZ, jak również przyczynić się do dalszego pogorszenia sytuacji humanitarnej" - napisało MSZ.

Erdogan grozi Europie: Wyślemy do was 3,6 mln uchodźców

Blisko 110 bojowników zginęło od wczoraj w tureckiej ofensywie na północnym wschodzie Syrii - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Europie zagroził, że jeśli ofensywę uzna za okupację, wyśle do niej przebywających w Turcji syryjskich uchodźców.

Erdogan grozi Europie: Wyślemy do was 3,6 mln uchodźców

Blisko 110 bojowników zginęło od wczoraj w tureckiej ofensywie na północnym wschodzie Syrii - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Europie zagroził, że jeśli ofensywę uzna za okupację, wyśle do niej przebywających w Turcji syryjskich uchodźców. czytaj więcej