Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw, który ma zdyscyplinować sędziów. Jak donosi nasz dziennikarz, nowe prawo ma umożliwiać nakładanie kar pieniężnych, a nawet usunięcie z zawodu dla sędziów, którzy podważą status innych sędziów wskazanych przez tzw. nową KRS. We Włoszech tamtejszy Sąd Najwyższy utrzymał karę 16 lat więzienia dla sprawców brutalnej napaści na dwoje polskich turystów w Rimini. Za to w Katowicach razem z słuchaczami RMF FM pobiliśmy rekord Guinnessa w śpiewaniu świątecznego przeboju "Last Christmas". Co jeszcze wydarzyło się w czwartek? Przeczytajcie nasze podsumowanie najważniejszych wydarzeń.

Usunięcie z zawodu, kary pieniężne. PiS przygotowało zmiany dyscyplinujące sędziów

Będzie kolejna nowelizacja ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. Jak ujawnił dziennikarz RMF FM Patryk Michalski, Prawo i Sprawiedliwość przygotowało zmiany dyscyplinujące sędziów, a są one pokłosiem niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zbadanie legalności działania Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej SN powierzył polskiemu Sądowi Najwyższemu.

Według nowelizacji, podważanie statusu innych sędziów, w tym tych wskazanych przez nową KRS - w odniesieniu do której sędziowie SN orzekli ostatnio, że nie daje ona wystarczających gwarancji niezależności od władzy ustawodawczej - traktowane będzie jako wykroczenie przeciwko wymiarowi sprawiedliwości i będzie najcięższym deliktem dyscyplinarnym - i w związku z tym będzie podlegało najsurowszej karze. Sędziom sądów powszechnych groziło będzie przeniesienie do innego miejsca pracy lub usunięcie z zawodu, w przypadku sędziów Sądu Najwyższego w grę wchodzić zaś będzie wyłącznie usunięcie z zawodu.

Do katalogu kar wprowadzona ma być również kara pieniężna w wysokości miesięcznego wynagrodzenia wraz z dodatkami.

Wszystkie te zmiany sprowadzają się do dyscyplinowania sędziów.

Wieczorem posłowie PiS poinformowali o złożeniu przez klub Prawa i Sprawiedliwości projektu.

Sędzia Przymusiński o zmianach dyscyplinujących sędziów: Brzmią jak wprowadzenie stanu wojennego w sądownictwie

"Te regulacje brzmią jak wprowadzenie stanu wojennego w sądownictwie" - tak projektowane zmiany w ustawach sądowych ocenia rzecznik stowarzyszenia sędziów Iustitia.

Borys Budka o zmianach dyscyplinujących sędziów: PiS idzie na zwarcie

"PiS idzie na zwarcie, PiS próbuje rozpocząć kolejną bitwę z polskimi sądami, w której (...) chodzi o to, by całkowicie podporządkować władzę sądowniczą władzy wykonawczej, (...) by to politycy decydowali o tym, jakie wyroki będą zapadały w polskich sądach" - tak poseł Koalicji Obywatelskiej Borys Budka skomentował ujawniony przez RMF FM PiS-owski projekt zmian w ustawach sądowych. "To jest wojna rządu o to, żeby w Polsce przestały istnieć standardy demokratyczne, żebyśmy byli krajem na wzór autorytarnej Turcji czy Rosji" - mówił.

Brutalna napaść na Polaków w Rimini. Sąd Najwyższy utrzymał wyrok skazujący

Włoski Sąd Najwyższy utrzymał karę 16 lat więzienia dla sprawcy napaści, w tym gwałtu, na dwoje polskich turystów w Rimini - Kongijczyka Guerlina Butungu. Sąd odrzucił jego odwołanie od wyroku.

Nowy pełnomocnik rządu? Potrzebny „stołek” dla koalicjanta

Rząd szykuje sposób na ominięcie ustawy o zatrudnianiu posłów w ministerstwach. Chce powołać "Pełnomocnika rządu ds. reformy nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa". Jak dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM - tylko po to, żeby zrobić wiceministrem aktywów państwowych jednego z posłów koalicji.

Śmierć nastolatków w stawie w Ciborzu: Zmarli przez utonięcie, nie próbowali się ratować

W czwartek zostały przeprowadzone sekcje zwłok pięciorga młodych ludzi w wieku od 17 do 19 lat, którzy we wtorek zginęli w wypadku drogowym w pobliżu Ciborza w Lubuskiem. Bezpośrednią przyczyną ich śmierci było utonięcie - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Zbigniew Fąfera.

Jest porozumienie ws. pakietu mobilności. Złotowski: Nie jest to kompromis naszych marzeń

Są już ostateczne przepisy regulujące transport międzynarodowy. Regulacje uderzają przede wszystkim w polskich przewoźników, którzy dominują na unijnym rynku. Po 10 godzinach negocjacji doszło nad ranem do kompromisu między Komisją Europejską, Radą UE i europarlamentem w sprawie tzw. pakietu mobilności.

"Last Christmas" na tysiące głosów. Razem ustanowiliśmy rekord Guinnessa!

Udało się! W Katowicach razem ustanowiliśmy rekord Guinnessa we wspólnym śpiewaniu świątecznego hitu zespołu Wham - "Last Christmas". Legendarny utwór wybrzmiał podczas naszej akcji "Choinka pod choinkę od RMF FM", w ramach której w całej Polsce rozdajemy naszym słuchaczom żywe drzewka.