Nie będzie dopłat, będą karnety. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie chce wprowadzić obowiązek kupowania na raz 5 biletów u kierowcy. Ma to zmniejszyć opóźnienia autobusów i trolejbusów. Pomysł nie podoba się jednak Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zapowiada postępowanie wyjaśniające.

Nie można zmuszać klienta do kupowania większej liczby biletów skoro przejazd wymaga skasowania tylko jednego. Wykonanie jednej usługi na przejazd konkretnym autobusem, czy trolejbusem nie może być uzależniony od zakupu większej liczby biletów, niż na ten konkretny przejazd - mówi Ewa Wiszniowska dyrektor lubelskiej delegatury UOKIK.

ZTM się broni. Nasi prawnicy uznali, że nie doszło do złamania przepisów. Jeśli dostaniemy pismo z UOKIK to będziemy wyjaśniać i zastanawiać się co tym zrobić - ripostuje Justyna Góźdź. Chcemy wprowadzić karnety, ponieważ jest wiele miejsc, w których pasażer może kupić bilet poza autobusem. Często jest tak, że nie kupuje go w kiosku, który jest na przystanku, ale dopiero u kierowcy. To powoduje opóźnianie kursów - tłumaczy Góźdź.

Dobrze, że nikt nie wpadł na pomysł wprowadzenia w autobusach drugiej klasy dla kupujących bilet u kierowcy. Choć patrząc na dotychczasowe absurdalne pomysły na zniechęcenie do kupowania biletów w autobusach, taki pomysł nikogo by już pewnie nie zdziwił.