Senat przyjął ustawę, zgodnie z którą składki przekazywane do OFE zostaną obniżone z 7,3 proc. do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne subkonta w ZUS. Od 2012 r. zacznie obowiązywać 4-proc. ulga podatkowa dla osób oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Za było 55 senatorów, przeciw 22, jeden wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Według prezydenckiej minister Ireny Wóycickiej Bronisław Komorowski będzie potrzebował jeszcze kilku dni. Prezydent zawsze przed podpisaniem ustawy jeszcze raz analizuje aspekty merytoryczne i prawne - dodała Wóycicka.

W środę prezydent Komorowski spotkał się w sprawie zmian w systemie emerytalnym z przedstawicielami związków zawodowych i organizacji pracodawców. Wóycicka powiedziała, że to ostatni dzień konsultacji. Pan prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzji po tym, jak ustawa przyjęta przez parlament wpłynie do kancelarii. I podejmie decyzję w tym czasie. (...) Myślę, że pan prezydent podejmie decyzję bez zwłoki, jak tylko będzie przekonany co do zasadności swojej decyzji. (...) Raczej nie wyczerpie tych 21 dni - powiedziała.

Zdaniem minister, nie ma podstaw, aby wetować ustawę. Takiego wariantu nie ma - podkreśliła. Prezydent ma dostęp do rzetelnych analiz prawniczych, z których wynika, że nie ma zagrożenia dotyczącego konstytucyjności ustawy. Oczywiście, jeśli jakieś poważne argumenty w tej dyskusji się pojawią, to prezydent je rozważy - zaznaczyła Wóycicka.

Jak dodała, prezydent planuje spotkanie z byłym prezesem TK prof. Jerzym Stępniem i prawnikami, aby omówić zarzuty wobec konstytucyjności ustawy. Wóycicka podkreśliła, że w świetle ekspertyz, którymi dysponuje Kancelaria Prezydenta, argumenty Stępnia "nie wydają się (...) z perspektywy prawnej zasadne".

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Jerzy Stępień zaapelował we wtorek do Senatu o odrzucenie ustawy obniżającej składki trafiające do Otwartych Funduszy Emerytalnych z 7,3 proc. do 2,3 proc. Zwrócił się również do prezydenta, by w przypadku uchwalenia ustawy przez parlament, zablokował nowelizację lub wysłał do TK wniosek o zbadanie jej zgodności z ustawą zasadniczą.

Zdaniem byłego prezesa TK, uchwalona przez Sejm w ubiegłym tygodniu ustawa nowelizująca OFE jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą ochrony zaufania do państwa.