Narastający problem uchodźców na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz na pograniczu z sąsiednimi państwami był w sobotę tematem rozmów Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, UNHCR, Ruddi Lubbersa w tym kraju Afryki Zachodniej.

Lubbers, były premier Holandii, spotkał się w Abidżanie z nowym prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej Laurentem Gbagbo, aby omówić los dziesiątków tysięcy uchodźców, którzy znaleźli się w potrzasku starć zbrojnych, do jakich dochodzi wzdłuż granic tej republiki z Gwineą, Liberią i Sierra Leone. Jak podają agencje powołując się na źródła UNHCR, nie ma jasności, co stało się powodem wybuchu regionalnego konfliktu. Granice trzech państw opanowały rywalizujące ze sobą grupy żołnierzy i dysydentów.

Jednym z tematów rozmów Lubbersa i Gbagbo była propozycja utworzenia pokojowych sił państw Afryki Zachodniej w celu ustabilizowania sytuacji na granicach w regionie - oświadczył rzecznik UNHCR, Peter Kessler. Lubbers starał się również przekonać prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej, że uchodźców nie można winić za starcia zbrojne w regionie, a są oni raczej skutkiem niż przyczyną obecnych niepokojów. W Wybrzeżu Kości Słoniowej żyje ponad 100 tysięcy uchodźców, głównie z Liberii, gdzie w latach 1989-1996 się toczyła się wojna domowa. Część z nich się z tubylcami, ale w związku z napływem setek tysięcy imigrantów z zagranicy w republice narasta obecnie zjawisko ksenofobii. Lubbers, który objął kierownictwo agencji ONZ w zeszłym miesiącu, w niedzielę udaje się do Mali na spotkanie z przywódcami tego regionu Afryki.

00:00