Holandia oficjalnie zalegalizowała eutanazję. Oznacza to, że lekarz może na prośbę pacjenta pozbawić go życia. W ten sposób Holandia stała się pierwszym krajem na świecie, gdzie prawo zezwala na eutanazję.

Na razie uchwałę w tej sprawie przyjęła izba niższa parlamentu. Projekt musi jeszcze zyskać akceptację senatu, ale komentatorzy uważają, ze jest to czysta formalność. Dotyczy to jednak tylko osób, które są nieuleczalnie chore lub też cierpią ponad miarę. Pacjent musi pisemnie wyjaśnić, dlaczego chce umrzeć. Jeśli jego stan zdrowia uniemożliwia napisanie takiej petycji, decyzję o eutanazji może podjąć lekarz. W praktyce eutanazja była tolerowana w Holandii od dziesięcioleci. Co roku stosowano ją wobec tysięcy nieuleczalnie chorych. Do tej pory jednak lekarze musieli informować specjalną komisję o wszystkich przypadkach uśmiercenia chorego lub asystowaniu przy jego samobójstwie. Jeśli komisja uznałaby, że lekarz popełnił nadużycie w tej sprawie, mógł być oskarżony o zabójstwo. Teraz badane będą jedynie przypadki, w których istnieje przypuszczenie, że złamano prawa pacjenta. Cztery lata temu australijskie Terytorium Północne przyjęło znacznie mniej odważną ustawę. Dopuszczała ona możliwość asysty lekarskiej przy samobójstwie śmiertelnie chorego pacjenta. Jednak po roku, na skutek nacisków opinii publicznej ustawę anulowano.

Za legalizacją eutanazji głosowało wczoraj 104 holenderskich parlamentarzystów 40 było przeciw. Jej zatwierdzenie przez Senat uważa się już tylko za formalność. Zwolennicy śmierci na życzenie twierdzą, że nowa ustawa postawi Holandię w czołówce państw, dbających o prawa pacjenta. Przeciwnicy mówią, że opiekę zastąpi zabijanie.

W Europie eutanazję toleruje się w Szwajcarii czy Belgii, ale żaden z tych krajów nie podjął dotychczas próby jej formalnego zalegalizowania. W Danii dopuszcza się, by pacjent dotknięty nieuleczalną chorobą sam zadecydował o wstrzymaniu leczenia. Od 8 lat Duńczycy mogą złożyć tzw. "testament medyczny" na wypadek nieuleczalnej choroby, który lekarze mają obowiązek respektować. W Szwecji "pomoc w samobójstwie" jest przestępstwem nie podlegającym karze. Lekarz może, w skrajnym przypadku, odłączyć pacjenta od respiratora.

1. Eutanazja w Polsce

2. Eutanazja wg Kodeksu Etyki Lekarskiej

3. Eutanazja w Europie i USA

07:05

Więcej o eutanazji