800 nauczycieli - w tym psycholodzy, nauczyciele gimnazjów i kuratorzy - zostanie przeszkolonych w walce z uzależnieniem dzieci i młodzieży od alkoholu i narkotyków. Specjalny program zwracający uwagę na profilaktykę uzależnień, opracowały wspólnie resorty: zdrowia i edukacji. Kursy rozpoczną się w czerwcu.

Projekt przewiduje zorganizowanie 20 czterodniowych kursów specjalistycznych. Przeszkoleni nauczyciele mają służyć pomocą tym nauczycielom, którzy zauważą w swoich klasach, że ich uczniowie mają problemy bądź z narkotykami bądź z alkoholem. Nauczyciele ci będą wiedzieć do kogo mają się zwrócić w takich przypadkach. "Chcemy, żeby powstała sieć nauczycieli - tak, by każdy z nich, gdy się zetknie z narkomanią, miał możliwość skontaktowania się z kimś, kto jest przygotowany do rozwiązania tego problemu w szkole - mówił szef resortu edukacji Edmund Wittbrodt. Zdaniem księdza Arkadiusza Nowaka, doradcy premiera do spraw walki z AIDS i narkomanią, tacy nauczyciele – specjaliści są niezbędni gdyż coraz częściej zdarza się, że szeregowi nauczyciele mają mniejszą wiedzę na ten temat od swoich podopiecznych: „Bardzo często jest też tak, że uczniowie wiedzą więcej na temat narkomanii od nauczycieli i od pedagogów co wynika z tego, że mają być może większy dostęp do komputera i internetu i może nieraz sprawniej potrafią się tym posługiwać aniżeli ludzie starsi” – powiedział ksiądz Nowak. Teraz szkolenia mają wyrównać szanse nauczycieli w dostępie do problematyki nałogów, walki z tymi nałogami i o tym, jak rozpoznać, czy dziecko jest uzależnione. Według badań CBOS, w 1999 r. 18 proc. uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych przyznało się, że miało kontakt z narkotykami w ciągu ostatniego roku.

Na zdjęciu: od lewej minister edukacji Edmund Wittbrodt, szef resortu zdrowia Grzegorz Opala i ks. Arkadiusz Nowak, doradca premiera do spraw walki z AIDS i narkomanią. Foto Ryszard Cebula RMF FM Warszawa

02:45