77-letnia Niemka Heidi Hetzer, była uczestniczka rajdów samochodowych, wyruszyła w zaplanowaną na dwa lata podroż dookoła świata. Trasę zamierza pokonać za kierownicą 84-letniego automobilu.

Nowoczesnym samochodem każdy może przejechać taką trasę. Ja szukam ambitniejszych zadań - powiedziała Hetzer, żegnając się w Berlinie ze swoimi fanami. Stare pudło w jeszcze starszym pudle - skomentowała swoją wyprawę.

Odważnej automobilistce towarzyszy 25-letni fotograf, który - jak twierdzi telewizja ARD - nie ma prawa jazdy i kompletnie nie zna się na samochodach. Hetzer kierowała do 2012 roku siecią salonów sprzedaży Opla.

We wcześniejszych wywiadach Hetzer tłumaczyła, że chce pójść w ślady prekursorki samochodowej podroży dookoła świata, Claerenore Stinnes, która w latach 20. odważyła się jako pierwsza kobieta na taką wyprawę.

Trasa wyprawy prowadzi na pierwszym etapie przez wschodnią Europę, Iran, Moskwę do Chin. Hetzer, z wykształcenia mechanik samochodowy, uczestniczyła wcześniej w licznych rajdach. Ścigała się między innymi w Monte Carlo.

(j.)