Piłkarska reprezentacja Szwecji niepełnosprawnych intelektualnie awansowała do sierpniowych finałów mistrzostwa świata w Brazylii. Nie miała jednak środków na wyjazd. Pomógł jej kapitan drużyny narodowej Zlatan Ibrahimovic, który pokrył większą część kosztów.

O "wspaniałym" i "wzruszającym" geście Ibrahimovica piszą wszystkie szwedzkie media i zwracają uwagę, że kiedy pozostali piłkarze reprezentacji, poproszeni o przekazanie swoich koszulek na aukcję, wysłali po jednej, to napastnik Paris St Germain przekazał "bez ceregieli" konkretne pieniądze, czym zawstydził szwedzką federację piłkarską SvFF.

Drużyna narodowa Szwecji niepełnosprawnych intelektualnie nazywana jest w swoim kraju "nieznaną reprezentacją". Awansowała do MŚ w Brazylii po zajęciu piątego miejsca w mistrzostwach Europy przed dwoma laty.

SvFF przekazała jej 200 tysięcy koron (100 tys. złotych) tłumacząc, że są to "maksymalne środki" na ten cel, pomimo że koszty wyjazdu wynosiły trzy razy tyle. Działacze drużyny zwrócili się do piłkarzy pierwszej reprezentacji Szwecji o wsparcie, przynajmniej w formie przesłania koszulek, których sprzedaż na aukcji pomogłaby w zebraniu środków na wyjazd.

Ciągle było zbyt mało i kiedy już nam się wydawało, że wyjazd staje się nieaktualny, zadzwoniłem do Zlatana, który jest wielkim idolem moich piłkarzy z prośbą o koszulkę, a on od razu powiedział, że "za nią dostaniemy tylko kilka głupich koron" i zapytał o wysokość sumy nam potrzebnej i numer konta. Następnego dnia, ku naszemu zdumieniu, zaksięgowano na nim 350 tysięcy koron (175 tys. złotych) - powiedział selekcjoner "nieznanej reprezentacji" Stefan Johansson w rozmowie z dziennikiem "Expressen".

Piłkarskie MŚ niepełnosprawnych intelektualnie odbędą się w dniach 15-25 sierpnia.

(j.)