Mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski został wyróżniony przez prestiżowy portal All-Athletics. Polak został uznany za najlepszego na świecie w 2012 roku zawodnika we wszystkich konkurencjach rzutowych. Doceniony został także Henryk Szost, którego wybrano najlepszym maratończykiem w Europie.

Majewski w Londynie powtórzył sukces sprzed czterech lat z Pekinu. Wygrał konkurs wynikiem 21,89 metra. Wyprzedził Niemca Davida Storla i Amerykanina Reese Hoffę.

Najlepszą zawodniczką w konkurencjach rzutowych wybrano natomiast reprezentantkę Nowej Zelandii Valerie Adams. W londyńskich igrzyskach zajęła drugie miejsce w pchnięciu kulą. Ostatecznie zdyskwalifikowano jednak za doping triumfatorkę Białorusinkę Nadieżdę Ostapczuk. Adams otrzymała więc złoty medal, który wręczono jej dopiero po... 44 dniach. Wcześniej trzykrotnie triumfowała także w mistrzostwach świata.

Polak najlepszym europejskim maratończykiem

Najwyżej sklasyfikowanym Europejczykiem w olimpijskim maratonie był natomiast Szost. Pokonał w Londynie dystans 42 km i 195 m w 2:12.28 i był dziewiąty. W grudniowym biegu na tym dystansie zajął w japońskiej Fukuoce trzecie miejsce wynikiem 2:08.42. Wcześniej, 4 marca, także w tym kraju (Otsu), rezultatem 2:07.39 ustanowił rekord Polski.