Dwa gole Roberta Lewandowskiego pozwoliły Bayernowi Monachium pokonać 3-2 Olympiakos Pireus w 3. kolejce grupy B Ligi Mistrzów. Lewandowski zdobył przynajmniej jedną bramkę (a było ich łącznie 18) w 12. meczu z rzędu i jest pierwszym zawodnikiem w historii Bayernu, który dokonał takiego wyczynu. Polak zbliżył się do czwartego w klasyfikacji strzelców wszech czasów LM Karima Benzemy na dwa gole! Jest też najlepszym strzelcem trwającej edycji.

Mecz w cieniu skandalu

Wieczorne spotkanie w Pireusie zostało poprzedzone skandalem. Podczas meczu Młodzieżowej Ligi Mistrzów między juniorskimi zespołami obu drużyn kibice Olympiakosu zaatakowali fanów gości. Czterech z nich zostało rannych, a mecz przerwano na kilkadziesiąt minut. Gdy sędzia wznowił spotkanie, piłkarze na znak protestu przeciwko przemocy, zamiast grać normalnie, wymieniali między sobą podania na środku podania, grając w "dziadka".

Szansy w wyjściowym składzie w końcu doczekał się Thomas Mueller, choć trener ustawił go na pozycji skrzydłowego, za którą Niemiec nie przepada. Choć długo był niewidoczny, to Mueller miał udział przy obu bramkowych akcjach Lewandowskiego.

Spotkanie w Pireusie mogło dla Bawarczyków zacząć się bardzo dobrze, gdy Thiago przejął piłkę na połowie rywala, a Robert Lewandowski efektownym podaniem piętą szukał Philippe Coutinho w polu karnym. Podanie przeciął jednak przytomnie wychodzący z bramki golkiper.

Zmarnowana szansa i remis w pierwszej połowie

Po kwadransie "Lewy" po raz pierwszy znalazł się w pozycji strzeleckiej. Polak uderzył sprzed pola karnego, jednak przeniósł piłkę nad poprzeczką.

Kilka minut później Olympiakos niespodziewanie wyszedł na prowadzenie. Po z pozoru niegroźnym kontrataku strzał głową oddał Youssef El-Arabi, a Manuel Neuer spóźnił się z interwencją i wybił piłkę już zza linii bramkowej. Jak pokazała technologia goal-line, zdecydowały centymetry.

Bayern sensacyjnie przegrywał, ale dziesięć minut później Lewandowski zgrał piłkę głową do Muellera, a ten natychmiast uderzył z woleja. Bramkarz gospodarzy zdążył z interwencją i odbił piłkę przed siebie, ale natychmiast dopadł do niej Lewandowski. Mocny strzał i 1-1!

W końcówce pierwszej połowy doskonałą szansę po podaniu Davida Alaby miał jeszcze Coutinho, lecz z bliskiej odległości przeniósł piłkę nad bramką.

Prowadzenie w drugiej połowie

W przerwie meczu trener Niko Kovacz zdecydował się na jedną zmianę - za Javiego Martineza na boisku pojawił się Corentin Tolisso. Szybko musiał także dokonać drugiej, bo kontuzji nabawił się Lucas Hernandez, którego zmienił Jerome Boateng. Kontuzja kolejnego środkowego obrońcy, po tym jak więzadła krzyżowe zerwał Niklas Suele.

Kapitan polskiej kadry pokonał bramkarza z bliskiej odległości i wyprowadził Bayern na prowadzenie.

Kwadrans przed końcem meczu na 3-1 podwyższył Corentin Tolisso. Francuz dopadł do piłki po zablokowanym strzale Coutinho i uderzył z 16 m w samo okienko.

Olympiakos nie złożył jednak broni i 10 minut przed końcem złapał kontakt. Z dystansu huknął Guilherme, piłka nieszczęśliwie odbiła się od próbującego blokować strzał Thiago i wpadła do bramki. Nagle zrobiło się tylko 2-3, ale wynik do końca meczu nie uległ już zmianie.

Bayern z kompletem punktów prowadzi w tabeli grupy B. Drugi z czterema punktami jest Tottenham, trzy punkty ma Crvena Zvezda, a Olympiakos jeden.

Piłkarska Liga Mistrzów: Tabele i wyniki