Piłkarze Borussii Dortmund, z Łukaszem Piszczkiem w składzie, zremisowali w Bergamo z Atalantą 1:1 i awansowali do 1/8 finału Ligi Europejskiej. Wystarczyła zaliczka z pierwszego spotkania, które wygrali na własnym boisku 3:2.

Piotr Zieliński cieszy się z bramki zdobytej w meczu z RB Lipsk /ARMANDO BABANI /PAP/EPA

Mecz w Bergamo długo nie układał się po myśli podopiecznych Petera Stoegera. W 11. minucie przegrywali 0:1 po trafieniu Brazylijczyka Rafaela Toloi i ten wynik premiował do kolejnej rundy drużynę włoską. Dopiero w 83. minucie wyrównał Marcel Schmelzer, wykorzystując błąd albańskiego bramkarza Etrita Berishy. Piszczek grał cały mecz i został ukarany żółtą kartką.

Z rozgrywek odpadł mistrz Bułgarii Łudogorec Razgrad, którego zawodnikami są Jacek Góralski i Jakub Świerczok. Po porażce u siebie 0:3 mistrz Bułgarii, z Polakami w składzie, przegrał na San Siro 0:1.

Arsenal Londyn niespodziewanie przegrał na własnym boisku z Oestersunds FK 1:2. Przed tygodniem pokonał jednak rywala w Szwecji 3:0 i zagra w 1/8 finału.

Piotr Zieliński zdobył bramkę dla SSC Napoli w wyjazdowym meczu z RB Lipsk. Goście wygrali 2:0, ale do następnej rundy awansowała drużyna niemiecka, która przed tygodniem w Neapolu zwyciężyła 3:1.

Zieliński wpisał się na listę strzelców w 32. minucie, dobijając z kilku metrów piłkę odbitą przez węgierskiego bramkarza Petera Gulacsiego po strzale Lorenzo Insigne. W 86. minucie na 2:0 podwyższył Insigne. Włochom, którzy przez długie fragmenty drugiej połowy nie sprawiali wrażenia zdeterminowanych, nie starczyło już czasu na zdobycie trzeciej bramki, która dałaby im awans.

Inny reprezentant Polski w barwach Napoli Arkadiusz Milik wciąż leczy kontuzję. Obie ekipy jesienią rywalizowały w fazie grupowej Ligi Mistrzów.

Do 1/8 finału awansował Lokomotiw Moskwa Macieja Rybusa, który dwukrotnie wygrał z OGC Nice - przed tygodniem na wyjeździe 3:2 i w czwartek u siebie 1:0. W rewanżu gola strzelił w 30. minucie Igor Denisow, a Polak rozegrał całe spotkanie.

W następnej rundzie wystąpi także Dynamo Kijów Tomasza Kędziory. Podopieczni Aleksandra Chackiewicza zremisowali u siebie 0:0 z AEK Ateny, a przed tygodniem ze stolicy Grecji wywieźli także remis, ale bramkowy - 1:1. Kędziora w rewanżu grał od pierwszego do ostatniego gwizdka sędziego.

Awans wywalczyły ponadto: Atletico Madryt, Zenit Sankt Petersburg, Olympique Lyon, Viktoria Pilzno, Lazio Rzym, Sporting Lizbona, FC Salzburg i Olympique Marsylia, a w środę - CSKA Moskwa.

W tej fazie rywalizacji występują drużyny z pierwszych i drugich miejsc 12 grup LE, a także osiem zespołów, które zajęły trzecie lokaty w fazie grupowej Ligi Mistrzów.

Mecze 1/8 finału zaplanowano na 8 i 15 marca, a ćwierćfinały - na 5 i 12 kwietnia. Półfinały zostaną rozegrane 26 kwietnia i 3 maja, zaś finał odbędzie się 16 maja w Lyonie.

W finale poprzedniej edycji LE Manchester United pokonał Ajax Amsterdam 2:0.

Wyniki rewanżowych meczów 1/16 finału Ligi Europejskiej (gwiazdka oznacza awans):