Legia Warszawa wywalczyła swój 19. Puchar Polski! W finałowym pojedynku, który z trybun PGE Narodowego obejrzało ponad 47 tysięcy widzów, stołeczna ekipa pokonała broniącą trofeum Arkę Gdynia 2:1! Po stronie Legii na listę strzelców wpisali się Jarosław Niezgoda i Cafu, dla Arki trafił Dawid Sołdecki.

FINAŁ PUCHARU POLSKI: ARKA GDYNIA - LEGIA WARSZAWA. ZOBACZ ZAPIS RELACJI NA ŻYWO! >>>>

Przewaga legionistów widoczna była na trybunach - sympatyków drużyny Deana Klafurica zebrało się około 30 tysięcy, kibiców Arki mniej więcj trzy razy mniej - i przede wszystkim na murawie.

Już w 12. minucie, po dośrodkowaniu z prawej strony, futbolówkę głową umieścił w siatce Jarosław Niezgoda.

Niedługo potem mogło być 2:0, ale po strzale reprezentanta Czarnogóry Marko Vesovica i rykoszecie świetną interwencją popisał się Pavels Steinbors.

W 29. minucie łotewski bramkarz był już jednak bezradny: do odbitej w polu karnym przez obrońców Arki piłki dobiegł Portugalczyk Cafu i podwyższył prowadzenie Legii na 2:0.

Arka, która w tym momencie nie miała już nic do stracenia, ruszyła do ataku. Podopieczni Leszka Ojrzyńskiego próbowali strzałów z dystansu, ale za każdym razem - m.in. w 44. minucie po mocnym uderzeniu Ukraińca Andrija Bohdanowa - górą był bramkarz Radosław Cierzniak.

W przerwie trener Arki Leszek Ojrzyński dokonał dwóch zmian: na boisku pojawili się Grzegorz Piesio i Rafał Siemaszko.

Na początku drugiej połowy sędzia Piotr Lasyk był zmuszony do przerwania meczu. W sektorze kibiców Legii (nie po raz pierwszy) odpalono race i cały stadion został przykryty dymem. Mecz wznowiono po kilku minutach. W końcówce spotkania kibice znów użyli środków pirotechnicznych - tym razem jednak zostały wystrzelone z sektora Arki.

Od 71. minuty sytuacja gdyńskiego zespołu stała się jeszcze trudniejsza. Czerwoną kartką za brutalny faul został bowiem ukarany Piesio. Przy tej sytuacji arbiter skorzystał z pomocy VAR.

Osłabiona gdyńska ekipa w 83. minucie mogła przegrywać jeszcze wyżej: bliski zdobycia gola był Sebastian Szymański, ale po strzale utalentowanego pomocnika piłka przeleciała minimalnie nad poprzeczką.

W końcówce doliczonego czasu gry Arka przycisnęła, czego efektem był gol Dawida Sołdeckiego.

Chwilę później sędzia zakończył mecz i po raz 19. w historii po Puchar Polski sięgnęła Legia!

Zwycięzca pojedynku na PGE Narodowym ma zagwarantowane prawo gry w kwalifikacjach Ligi Europejskiej.

Ponadto do triumfatora rozgrywek trafi premia w wysokości miliona złotych, do pokonanego - w wysokości 200 tysięcy złotych, a do tego premie za przejście poprzednich rund.

Arka Gdynia - Legia Warszawa 1:2 (0:2)