Legia Warszawa wygrała na wyjeździe z FK Aktobe 1:0 w pierwszym meczu 4. rudny eliminacji Ligi Europejskiej. Jedyną bramkę dla mistrzów Polski w 48. minucie strzelił Słowak Ondrej Duda. Dla ekipy z Warszawy był to pierwszy mecz w europejskich rozgrywkach po wyrzuceniu przez UEFA z eliminacji do Ligi Mistrzów. Na RMF 24 relacjonowaliśmy to spotkanie minuta po minucie.

Nie był to mecz do jednej bramki. Podopieczni Henninga Berga pozwolili rywalom również na ataki, ale nie dali sobie strzelić gola. Pierwsza groźna akcja, już w 6. minucie, była autorstwa gospodarzy. Najpierw piąstkowanie Dusana Kuciaka, a później wybicie Jakuba Rzeźniczaka uratowało zespół przed utratą bramki.

Z minuty na minutę coraz więcej do powiedzenia miała natomiast Legia. W 22. minucie minimalnie pomylił się Michał Żyro. Odpowiedź Aktobe była błyskawiczna, ale strzał Walerija Korobkina zatrzymał skutecznie Kuciak.

W 33. minucie piłka wpadła nawet do bramki, ale gola nie uznał rosyjski sędzia Sergiej Karasiew. I słusznie. Michał Kucharczyk znalazł się na pozycji spalonej. W ostatniej akcji pierwszej połowy Kuciak obronił z kolei bardzo groźny strzał z rzutu wolnego.

Po zmianie stron obie ekipy pokazały się z dobrej strony i miały okazje, by rozstrzygnąć spotkanie na swoją korzyść. W 48. minucie faulowany był Radović. Szybko rozpoczął grę Ondrej Duda. Słowak najpierw wypracował sobie pozycję, ustawił się, a później przymierzył i... strzelił gola. Jedynego w tym spotkaniu, mimo że akcji było znacznie więcej.

Aktobe mogło wyrównać. Legia dała się zepchnąć pod własne pole karne i wielokrotnie było naprawdę groźnie. Bardzo dobre spotkanie w wykonaniu bramkarza polskiej drużyny sprawiło jednak, że mistrzowie kraju do Warszawy wracają ze zwycięstwem i ze spokojem mogą czekać na rewanż.

FK Aktobe - Legia Warszawa 0:1 (0:0)

Bramka: Ondrej Duda (48).

Żółta kartka: Walerij Korobkin (Aktobe).

Legia Warszawa: Dusan Kuciak - Łukasz Broź, Dossa Junior, Jakub Rzeźniczak, Tomasz Brzyski - Michał Żyro, Tomasz Jodłowiec, Ivica Vrdoljak, Ondrej Duda, Michał Kucharczyk - Miroslav Radović.

FK Aktobe: Andrej Sidelnikow - Dmitrij Miroszniczenko (33-Taras Carikajew), Aleksiej Mułdarow, Robert Arzumanian, Santana Anderson - Danilo Neco, Ashat Tagibergen, Walerij Korobkin, Marat Chairullin (66-Abat Aimbietow) - Marcos Pizzelli, Aleksiej Antonow (56-Igor Zenkowicz).

Sędzia: Sergiej Karasiew (Rosja).

Liga Europejska na pocieszenie

Legia powinna być już po pierwszym spotkaniu nie w decydującej fazie walki o Ligę Europejską, a o Ligę Mistrzów. UEFA ukarała jednak mistrzów Polski walkowerem za występ w meczu rewanżowym 3. rundy z Celtikiem Glasgow zawieszonego Bartosza Bereszyńskiego. Nie pomogły apelacje. Legia odpadła z rywalizacji w Champions League, choć na boisku wygrała ze Szkotami 4:1 i 2:0.

W tej sytuacji drużynie Berga pozostała tylko walka o udział w fazie grupowej Ligi Europejskiej. Nasza drużyna jest w dobrej kondycji psychicznej oraz fizycznej. W ostatnich meczach pucharowych i ligowych pokazaliśmy wysoką formę. Jesteśmy bardzo zmotywowani - mówił przed dzisiejszym meczem norweski trener.