Legia Warszawa dostała już od UEFA uzasadnienie piątkowej decyzji dotyczącej rewanżowego meczu z Celtikiem Glasgow. Warszawski klub poinformował też, kiedy zostanie rozpatrzone jego odwołanie.

Uzasadnienie decyzji, na mocy której Legia została wykluczona z eliminacji Ligi Mistrzów wpłynęła do klubu po go godzinie 16.00. Klubowi prawnicy mogli więc zająć się przygotowaniem odwołania. Klub poinformował też, że Komisja Odwoławcza UEFA zbierze się w środę o 8.00 rano - w siedzibie organizacji w szwajcarskim Nyonie. Legia na razie nie ujawniła, co napisała UEFA uzasadnieniu.

Mecz w Edynburgu pomiędzy Celtikiem i Legią zakończył się zwycięstwem warszawskiej drużyny 2:0. Jednak po spotkaniu okazało się, że w barwach Legii zagrał piłkarz, który nie miał prawa pojawić się na murawie. Chodzi o Bartosza Bereszyńskiego. Powinien on pauzować za czerwoną kartkę, którą obejrzał w poprzednim sezonie w meczu Ligi Europejskiej. Kara piłkarza powinna już się zakończyć, ale na skutek błędu klub pominął jego nazwisko na liście wysłanej do UEFA przed meczami z irlandzkim Saint Patrick’s Athletic. Z punktu widzenia europejskiej federacji tych dwóch meczów nie można zaliczyć więc na poczet kary Bereszyńskiego. Jego pojawienie się na boisku w Edynburgu oznaczało więc złamanie regulaminu rozgrywek, co karane jest walkowerem.

Pod tym względem wina Legii nie podlega dyskusji. W procedurze odwoławczej klub chce jednak powołać się na błędy formalne ze strony UEFA - prezes Legii Bogusław Leśnodorski zapowiedział takie rozwiązanie podczas niedzielnej konferencji prasowej.

Rozumiemy, że działając pod presją czasu i okoliczności Przewodniczący UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body literalnie zastosował się do art. 21 pkt. 2 Regulaminu Dyscyplinarnego UEFA. Jednocześnie pragniemy wyrazić nadzieję, że UEFA Appeal Body skorzysta z możliwości, które przewidują, że:

1) Na podstawie art. 17 pkt 1-2 Regulaminu Dyscyplinarnego UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body organ orzekający w sprawie określa rodzaj i zakres środka karnego dostosowany do obiektywnych i subiektywnych uwarunkowań popełnionego przewinienia, w przypadku ukazania wszystkich aspektów przewinienia przez stronę pociągniętą do odpowiedzialności i po rozważeniu wszystkich okoliczności łagodzących, może zastosować środek dyscyplinarny mniejszej wagi lub nawet odstąpić całkowicie od jego zasądzenia.

2) Zgodnie z art. 20 pkt. 1 Regulaminu Dyscyplinarnego UEFA orzeczony środek dyscyplinarny (walkower 0:3 na korzyść Celtiku) może zostać zawieszony.

Jednocześnie informujemy, że powyższa argumentacja zostanie wykorzystana przez Klub na wszystkich etapach postępowania odwoławczego.