Mark Cavendish (Omega Pharma - Quick Step) wygrał w Cherasco, po finiszu z grupy, 13. etap kolarskiego Giro d'Italia. Było to drugie z rzędu, a 101. zwycięstwo Brytyjczyka w karierze. Różową koszulkę lidera zachował Włoch Vincenzo Nibali (Astana).

Piątkowy etap był najdłuższy w tegorocznym wyścigu. Mistrz świata z 2011 roku finiszował najszybciej z peletonu, na ostatnich metrach Cavendish skutecznie obronił się przez atakami Giacomo Nizzolo (RadioShack) i Słoweńca Luki Mezgeca (Argos). To jego czwarta wygrana w tej edycji Giro. Wcześniej był najlepszy także na pierwszym, szóstym i dwunastym etapie.

W tym samym czasie co zwycięzca etap ukończyło 87 kolarzy, w tym Rafał Majka (Saxo-Tinkoff) na 32. pozycji i Przemysław Niemiec (Lampre-Merida) na 36. Michał Gołaś (Omega Pharma) jako pierwszy przyprowadził grupę, która nie wytrzymała tempa. Polak zajął 88. miejsce ze stratą 20 sekund do zwycięzcy.

Przed startem w Busseto z dalszej rywalizacji zrezygnowało dwóch kolarzy - triumfator ubiegłorocznej edycji Kanadyjczyk Ryder Hesjedal (Garmin) oraz złoty medalista igrzysk w Londynie i zwycięzca Tour de France 2012 Brytyjczyk Bradley Wiggins (Sky).

Po dzisiejszym etapie Polacy pozostają w klasyfikacji generalnej na wysokich pozycjach. Niemiec utrzymał 7. miejsce, a Majka jest 10. Jutro peleton Giro zmierzy się z kolejnym etapem górskim, który może wprowadzić istotne zmiany w czołówce wyścigu.