Brytyjczyk Lewis Hamilton z teamu Mercedes GP, wicelider klasyfikacji generalnej Formuły 1 po czterech startach, wygrał oba piątkowe wolne treningi przed niedzielnym wyścigiem o Grand Prix Hiszpanii, piątą rundą mistrzostw świata.

Lider Niemiec Nico Rosberg z Mercedes GP w pierwszym treningu miał piąty czas, w drugim był już tylko minimalnie wolniejszy od partnera z zespołu.

Z dotychczas rozegranych czterech wyścigów zaliczanych do klasyfikacji mistrzostw świata trzy wygrał Hamilton, a jeden Rosberg. Poprzednie rundy rozgrywane były w Australii i Azji.

Problemy techniczne ponownie miał czterokrotny mistrz świata Niemiec Sebastian Vettel z ekipy Red Bulla. Awaria układu elektrycznego spowodowała, że musiał po czterech okrążeniach przerwać pierwszy trening, a na drugim się nie pojawił.

Zespół Vettela ma od początku sezonu kłopot z silnikami Renault. Jednostki są zawodne, Vettel nie ukończył z powodu awarii pierwszego wyścigu o Grand Prix Australii, w pozostałych tylko jeden raz stanął na najniższym stopniu podium.

Nieźle prezentowali się kierowcy Ferrari. Hiszpan Fernando Alonso był dwa razy czwarty, a Fin Kimi Raikkonen szósty i piąty. Dobrą dyspozycję zaprezentował także partner Vettela z zespołu Australijczyk Daniel Ricciardo. Następca w austriackim teamie Marka Webbera dwa razy miał trzeci czas przejazdu jednego okrążenia.

Tor Catalunya, gdzie w niedzielę odbędzie się wyścig, ma 4655 m długości, zawodnicy mają do pokonania 66 okrążeń. Obiekt ma nierówną nawierzchnię, jest przez to bardzo trudny technicznie. Jego specyfiką jest znacznie szybsze niż na innych zużycie opon, stąd konieczne są częstsze wizyty w serwisie.

Rekordzistą obiektu z sześcioma wygranymi (1995-96 i 2001-04) jest Niemiec Michael Schumacher. Siedmiokrotny mistrz świata po wypadku w grudniu 2013 roku na nartach, nadal przebywa w klinice w Grenoble w stanie śpiączki.