Zastanawiacie się, kiedy w czasie meczów piłki ręcznej sędziowie odgwizdują grę pasywną? I za co dostaje się czerwoną kartkę? No i kim właściwie jest ten obrotowy? Przed popołudniowym półfinałem mistrzostw świata piłkarzy ręcznych, w którym nasi szczypiorniści zmierzą się z Katarem, przybliżamy Wam najważniejsze pojęcia!

Obrotowy = kołowy

Zawodnik, który gra bezpośrednio przed linią pola bramkowego rywala - w naszej drużynie są to Bartosz Jurecki, Kamil Syprzak i Piotr Grabarczyk. Oprócz tego w drużynie mamy bramkarzy, rozgrywających i skrzydłowych.

Gra pasywna

Przetrzymywanie piłki bez widocznego zamiaru zaatakowania bramki rywala. Po kilkunastu sekundach gry w ataku bez próby oddania rzutu sędziowie podnoszą prawą rękę, sygnalizując "grę pasywną" - drużyna atakująca powinna wówczas niezwłocznie oddać rzut. Jeśli tego nie zrobi, traci piłkę na rzecz przeciwnika.

Żółta kartka

Pierwsze ostrzeżenie za ostrzejszy faul na przeciwniku. Zwyczajowo sędziowie dają 2-3 żółte kartki na początku meczu, by następnie karać zawodników dwoma minutami nieobecności na boisku.

Czerwona kartka

Ogląda ją zawodnik, który w ciągu meczu dostaje trzecią karę dwóch minut - oznacza, że po upłynięciu tej kary gracz nie może już wrócić na parkiet. Może go jednak zastąpić kolega z drużyny.

Rzut podparty

Gdy zawodnik wpada w pole bramkowe szybciej, niż piłka ląduje w bramce, sędziowie nie uznają takiego gola.

Kroki

Zawodnik, mając piłkę w dłoniach, może zrobić maksymalnie trzy kroki. Jeśli w międzyczasie nie wykona kozła (nie odbije piłki od parkietu), każdy kolejny krok oznacza błąd.

Pole bramkowe

Zaznaczone innym kolorem pole tuż przed bramką, w którym może operować tylko bramkarz. Połowa koła o promieniu 6 metrów.


(edbie)