Hiszpanka Maria Perez wygrała chód na 35 km w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Budapeszcie. Srebrny medal zdobyła Peruwianka Kimberly Garcia Leon, a brąz wywalczyła Greczynka Antigoni Ntrismpioti. Olga Chojecka była ósma, zaś Agnieszka Ellward 18. Wśród mężczyzn triumfował Alvaro Martin.

Katarzyna Zdziebło dostała cztery ostrzeżenia od sędziów i została zdyskwalifikowana, podobnie jak w chodzie na 20 km. Czempionat w stolicy Węgier nie był udany dla podwójnej wicemistrzyni świata z Eugene.

Perez czasem 2:38.40 pobiła rekord mistrzostw świata. Garcia Leon uzyskała wynik 2:40.52, a Ntrismpioti - 2:43.22. Tuż za podium uplasowała się Viviane Lyra, która czasem 2:44.40 pobiła rekord Brazylii. Chojecka poprawiła rekord życiowy na 2:46.48. Ellward też uzyskała najlepszy czas w karierze - 2:56.51.

Hiszpańscy chodziarze zdobyli w Budapeszcie aż cztery złote medale. W niedzielę Perez wygrała też chód na 20 km, a jej rodak Alvaro Martin również triumfował na obu dystansach.

Wśród mężczyzn najlepszy był Hiszpan Alvaro Martin. Srebro wywalczył Ekwadorczyk Brian Daniel Pintado, a brąz Japończyk Masatora Kawano. Jakub Jelonek zajął 26. miejsce. Artur Brzozowski został zdyskwalifikowany, a Dawid Tomala zszedł z trasy.

Martin czasem 2:24.30 pobił rekord Hiszpanii i o cztery sekundy wyprzedził Pintado, który ustanowił rekord Ameryki Południowej. Kawano pokonał trasę w 2:25.12. Jelonek uzyskał wynik 2:38.45. To drugi złoty medal Martina, który triumfował również w chodzie na 20 km.