Wystawę „Mikołaj Kopernik – astronom i ekonomista” można oglądać w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Zobaczymy na niej polskie znaczki pocztowe i banknoty przedstawiające postać tego wybitnego naukowca oraz jego dokonania. Nie tylko w sferze astronomii, ale też ekonomii.

19 lutego 2023 roku mieliśmy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Postać wielkiego astronoma i jego dokonania są znane na całym świecie. Zasłynął ogłoszeniem rewolucyjnej jak na swoje czasy, teorii o heliocentrycznej budowie wszechświata i ruchu planet naszej galaktyki wokół słońca.

Już po raz kolejny z okazji okrągłej rocznicy jego urodzin, zarówno Poczta Polska, Narodowy Bank Polski jak i poczty innych państw na całym świecie, honorują wielkiego uczonego, wydając znaczki pocztowe i banknoty z jego wizerunkiem.

Astronom i ekonomista

Wystawa "Mikołaj Kopernik - astronom i ekonomista" zorganizowana przez Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu prezentuje znaczki i banknoty przedstawiające postać wybitnego naukowca, jego życiorys i dokonania.

Wszystkie znaczki są bardzo cenne, ale takie najpopularniejsze i najciekawsze serie były wydawane przez Pocztę Polską w latach 1970-73. Ponieważ 1973 rok to była pięćsetna rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Został ten rok ogłoszony przez UNESCO rokiem kopernikańskim - mówi Agata Matyschok-Nyckowska z Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

W ciągu tych 3 lat wydano 4 serie przepięknych znaczków dotyczących Mikołaja Kopernika. Miejsc, w których się wychowywał i bywał, jego drogi życiowej. Powstał wtedy turystyczny szlak kopernikański - dodaje.

W szerokim wachlarzu zainteresowań Mikołaja Kopernika była również ekonomia. Sformułował on bardzo ważne prawo, że pieniądz gorszy wypiera z obiegu pieniądz lepszy, które jest jednym z fundamentalnych praw współczesnej ekonomii. 

Dlatego Narodowy Bank Polski bardzo chętnie umieszczał jego postać na swoich banknotach i z tej okazji my również prezentujemy wszystkie banknoty z Kopernikiem, które zostały wydane, ale również niezrealizowane projekty i oczywiście pierwszy banknot kolekcjonerski wydany w tym roku - tłumaczy Matyschok-Nyckowska.

Piękno kosmosu na znaczkach

Druga część wystawy pokazuje piękno kosmosu i zachodzących w nim zjawisk. Przybliża też historię badań wszechświata przez człowieka.

Są na niej znaczki pocztowe pochodzące z całego świata. M.in. z Gruzji, Słowenii, Maroka, Mongolii, Gwinei Równikowej, Iranu, Japonii, Chin, Australii, Angoli, Izraela, Stanów Zjednoczonych i wielu innych państw. Na niektórych z nich są zdjęcia z Teleskopu Hubble’a.

Mgławice, konstelacje, przybliżone zdjęcia naszych planet. Te znaczki są wykonane naprawdę w wyjątkowej technice litograficznej. Są bardzo dokładne i mają przepiękną głębię kolorów - podkreśla Agata Matyschok-Nyckowska.

To takie miniaturowe dzieła sztuki. Dlatego zawsze zalecamy i udostępniamy naszym zwiedzającym lupy do oglądania, bo jest tam wiele szczegółów, które gołym okiem nie są widoczne. Kolory, ilość tych szczegółów czy głębia tych znaczków. I przedmiot jest tak ciekawy i frapujący, że godzinami można się im przyglądać - dodaje.

Wystawa w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu będzie dostępna do 2 lipca.