8 spreparowanych motyli znaleźli funkcjonariusze Oddziału Celnego i Pocztowego z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie w przesyłce nadanej w Kazachstanie. Był wśród nich m.in. niezwykle rzadki paź jamajski.

Przesyłka miała zawierać obrazki warte ok. 2 zł. W środku funkcjonariusze znaleźli jednak okazy motyli, które należą do rodziny paziowatych i podlegają ochronie CITES.

Do przesyłki nadawca nie dołączył wymaganych prawem dokumentów - m.in. zezwolenia importowego CITES.

Jeden ze znalezionych w przesyłce motyli to niezwykle rzadki paź jamajski - Papilio homerus. Jest krytycznie zagrożonym gatunkiem występującym wyłącznie w dwóch miejscach na Jamajce. Liczebność jego populacji systematycznie spada. Jeden okaz może kosztować na czarnym rynku nawet 6 tysięcy dolarów.

Wśród przemycanych okazów znalazły się też 3 pazie ptasioskrzydłe - 2 samce i 1 samica gatunku występującego endemicznie na Wyspach Salomona.

Swoją zwyczajową nazwę pazie ptasioskrzydłe zawdzięczają wyjątkowo dużym skrzydłom, których rozpiętość może dochodzić nawet do 28 cm, a także charakterystycznemu lotowi, który upodabnia je do ptaków. Są również bardzo poszukiwane wśród kolekcjonerów.

Przywóz na teren Unii Europejskiej lub wywóz z UE okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych zezwoleń i świadectw. Takie działanie przy braku odpowiednich dokumentów jest przestępstwem zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.