Na czas świąt rolnicy zawieszają blokady centrum Szczecina. Protestujący mają wrócić na ulice w przyszły czwartek – 13 kwietnia. Przez ostatnie trzy dni, w ramach protestu, na ulice miasta wyjeżdżało kilkadziesiąt ciągników.

Następna akcja jest planowana dopiero po świętach, ponieważ chcemy, aby okres Wielkanocy upłynął mieszkańcom w ciszy i spokoju - przekazał Szymon Ręcławowicz z Solidarności z powiatu białogardzkiego. My zostajemy w zielonym miasteczku na ul. Szczerbcowej, będziemy tam i w święta i po nich - dodał.

Protest będziemy za każdy razem zaostrzać, ale na ulice wyjedziemy w czwartek. Chcemy, aby ludzie, którzy przyjechali tu na święta mogli spokojnie opuścić miasto, bez żadnych utrudnień - podkreślił Ręcławowicz.

Jakie są żądania rolników?

Protest rolników w Szczecinie rozpoczął się 23 marca 2023 r. Jego uczestnicy przy urzędzie wojewódzkim zorganizowali tzw. Zielone Miasteczko.

Jak przekazał Stanisław Barna, protestujący domagają się "natychmiastowego zamknięcia granic na przewożenie płodów rolnych z zagranicy oraz spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim".

Wśród postulatów protestujących jest też m.in. pomoc przy spłacie kredytów zaciąganych na działalność rolniczą oraz wprowadzenia "tarczy antykryzysowej" dla rolnictwa.

Za organizację protestu w Szczecinie odpowiada Zachodniopomorski Zespół Koordynacyjny Związków i Organizacji Rolniczych (ZZKiOR). Został on utworzony w oparciu o porozumienie zawarte 14 marca 2023 r. pomiędzy Zachodniopomorską Radą Wojewódzką NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", Okręgowym Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego oraz Wojewódzkim Związkiem Kółek i Organizacji Rolniczych.