Kolorowe tyflomapy, czyli rozkłady pomieszczeń ze spisem wydziałów i numerami pokoi wraz z informacją dotykową w alfabecie Braille`a, umieszczone zostały w budynku starostwa w Bielsku-Białej, by łatwiej mogli się poruszać w nim niedowidzący – podało we wtorek starostwo.

Tyflomapy zostały umieszczone na każdym piętrze. Pomogą niewidomym lub słabowidzącym w poruszaniu się po budynku starostwa - oznajmiła rzecznik władz powiatowych Magdalena Fritz.

Koordynator do spraw dostępności w bielskim starostwie Iwona Jeżewska zaznaczyła, że na tyflomapach zaznaczone zostało miejsce, w którym się ona znajduje. Dzięki temu niewidomy może łatwiej ustalić, gdzie znajduje się biuro, do którego chce pójść.

Graficzny plan urzędu na parterze przy wejściu głównym do budynku posiada informację dźwiękową, której można wysłuchać przez słuchawkę. Jest wyposażona w pętlę indukcyjną. Ta ostatnia funkcja wspiera osoby, które używają aparatu słuchowego - dodała Jeżewska.

Rzecznik starostwa Magdalena Fritz dodała, że na podłodze urzędu umieszczone zostały tak zwane pasy uwagi i ścieżki prowadzące. Te pierwsze podpowiadają, że właśnie zaczynają się lub kończą schody. Z kolei ścieżki prowadzące pomagają w poruszaniu się osobie z białą laską. Kluczowe pomieszczenia mają nad klamką tabliczkę z wypukłym numerem biura i oznaczeniem w alfabecie Braille`a. Podobnie wyposażona została winda w starostwie, gdzie jest także głosowa informacja - powiedziała.

Jak dodała, osoby niewidzące, korzystające w swoim telefonie z aplikacji "Totupoint" zostaną przez nią doprowadzone do każdej tyflomapy w starostwie.

W siedzibie starostwa swoją siedzibę ma Polski Związek Niewidomych.

Fritz powiedziała, że usprawnienia dla niewidomych zrealizowano dzięki udziałowi powiatu w projekcie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pod nazwą "Dostępny samorząd - granty".

Powiat bielski obejmuje 10 gmin położonych wokół Bielska-Białej. Zamieszkuje go blisko 160 tys. mieszkańców.