Jako pierwszy na metę 20. Cracovia Maratonu dobiegł Lani Rutto. Kenijczyk nieco ponad 42-kilometrową trasę po ulicach Krakowa pokonał w czasie 02:17:05. Najlepszy z Polaków, urodzony w 1994 roku Mateusz Mrówka, zajął siódme miejsce. Wśród kobiet triumfowała Litwinka Lina Kiriliuk.

20., jubileuszową edycję Cracovia Maratonu zdominowali Kenijczycy, którzy zajęli sześć pierwszych miejsc. Grupa tych biegaczy od początku oderwała się od stawki i dyktowała tempo.

Najlepszy z czasem 02:17:05 był Lani Rutto, drugie miejsce zajął David Kiprono Metto (02:18:13), a na najniższym stopniu podium stanął Ezekiel Kipkorir (02:20:27).

To był bardzo trudny bieg, gdyż było gorąco, ale jestem szczęśliwy, że udało mi się wygrać - powiedział zwycięzca, który w zeszłym roku triumfował w maratonach w tureckim Izmirze i Tajpej na Tajwanie.

Najwyżej z Polaków uplasował się pochodzący z Radlina Mateusz Mrówka. Biegacz urodzony w 1994 roku zajął siódme miejsce z czasem 02:28:15, a przez znaczną część biegu trzymał się blisko kenijskiej czołówki.

Na uwagę zasługuje również wyczyn 10. dziś Michała Filiciaka z AZS-AWF Kraków, który poprawił swój ubiegłoroczny wynik o ponad dwie minuty.

Jestem super zadowolony, trzeci rok z rzędu jestem w TOP 10 Cracovia Maratonu - mówił naszemu reporterowi uradowany Filiciak. Jak dodał, trasa nie należała do najłatwiejszych ze względu na dużą liczbę podbiegów.

Zawodnik odniósł się również do wyśmienitej pogody panującej w stolicy Małopolski. W Krakowie bowiem świeci słońce, a temperatura przekracza 20 st. Celsjusza.

Nam biegnącym w czołówce ten upał trochę mniej przeszkadzał. Ci, którzy jeszcze zostali na trasie, na pewno będą mieli bardzo ciężko - zauważył.

Wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się Litwinka Lina Kiriliuk (2:42.25). Był to jej pierwszy wygrany maraton. Wcześniej mogła się pochwalić, wywalczoną w ubiegłym roku, trzecią lokatą w Porto.

Na drugim miejscu finiszowała Kenijka Matebo Ruth Chemisto, a na trzecim Ewa Jagielska. Polka była zadowolona ze swojego osiągnięcia, gdyż tydzień temu w startowała w maratonie w Łodzi, gdzie była druga.

Impreza wciąż trwa. Na Rynek Główny, gdzie znajduje się meta, wbiegają teraz zawodnicy spoza elity, którzy wystartowali, by po prostu dobrze się bawić. W biegu wzięło udział łącznie 5176 zawodników i zawodniczek.

Jako pierwsi trasę pokonali zawodnicy na wózkach

Jak informuje reporter RMF FM, na Rynku Głównym są nie tylko kibice, ale i spacerowicze zainteresowani tym, co się dzieje. Nie brakuje też rodzin i znajomych biegaczy.

Na największym placu w Krakowie są również zawodnicy na wózkach, którzy jako pierwsi pokonali trasę.

W rywalizacji, w której zawodnicy jechali w pozycji leżącej, a swoje wózki napędzali siłą mięśni rąk, najlepszy okazał się Rafał Wilk. Był to jego dziewiąty triumf w tej imprezie.

Wśród kobiet jako pierwsza finiszowała Słowaczka Anna Orosova. Ten sam duet triumfował w Krakowie przed rokiem.

Nie było lekko. Po raz pierwszy od paru lat pogoda dopisała, bo było przecież cały czas w deszczu, a teraz było słoneczko - powiedział naszemu reporterowi jeden z uczestników biegu na wózkach.

Jestem zadowolony, poprawiłem swój czas z zeszłego roku, także jest naprawdę dobrze - mówił kolejny zawodnik.

Zawody promowały III Igrzyska Europejskie

Zawody związane z 20. Cracovia Maratonem, promujące zbliżające się III Igrzyska Europejskie, których gospodarzem będzie stolica Małopolski, rozpoczęły się już w sobotę. Jak zwykle dużym zainteresowanie cieszył się bieg nocny na dystansie 10 km. W imprezie wystartowało 3401 osób.

Tuż przed rozpoczęciem rywalizacji po raz pierwszy w stolicy Małopolski oficjalnie zaprezentowano Ogień Pokoju, który od 21 czerwca do 2 lipca będzie płonął w zniczu III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Symboliczny odcinek trasy z pochodnią przebiegł prezes spółki Igrzyska Europejskie Marcin Nowak, były znakomity sprinter. Pierwsi na mecie zameldowali się Kenijczyk Albert Kipkorir Tonui w czasie 29.37 i Izabela Paszkiewicz - 34.21.

We wcześniejszym 16. Mini Cracovia Maratonie im. Piotra Gładkiego na dystansie 4,2 km najszybsi byli Kenijczyk Kennedy Kipkemoi Rono i jego rodaczka Philice Cheboriot Kipkerio.

Cracovia Maraton po raz pierwszy odbył się w 2002 roku i jest częścią Królewskiej Triady Biegowej, którą uzupełniają zaplanowany na 24 września górski Bieg Trzech Kopców oraz Półmaraton Królewski - 9 października.

Utrudnienia i zamknięte ulice

W związku z biegiem, kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć ze zmianami i utrudnieniami w ruchu.

Wykaz zamkniętych ulic i zmian w kursowaniu komunikacji miejskie znajdziesz TU>>>.