"Kto wyszedł na papierosa, nie widział wyczynu Wojtka Wolskiego" - tak najszybszego hattricka w historii ligi KHL skomentował Andriej Skabiełka, trener Sibira Nowosybirsk, z którym w poniedziałek zmierzyła się drużyna Wolskiego. Pochodzący z Polski Kanadyjczyk potrzebował w tym meczu zaledwie 106 sekund, by zdobyć dla Torpeda Niżny Nowogród trzy gole. Ostatecznie jego zespół wygrał z Sibirem 3:2.

O wyczynie 28-latka doniosły serwisy poświęcone hokejowi na całym świecie. Obrazowo skomentował go kanadyjski "Journal de Montreal". W mniej niż dwie minuty do historii - napisał.

Rekordzistą NHL pod tym względem pozostaje od 1952 roku Kanadyjczyk ukraińskiego pochodzenia Bill Mosienko. Na zdobycie trzech bramek potrzebował on zaledwie... 21 sekund. Jak jednak zauważył jeden z amerykańskich ekspertów, hokej był wtedy zupełnie inną grą. W ostatnich latach do wyczynu Wolskiego zbliżył się za Oceanem tylko Bobby Ryan, który w 2009 roku w barwach Anaheim Ducks ustrzelił hattricka w 2 minuty i 21 sekund.

Wolski występuje w Torpedo drugi sezon. W poprzednim w 54 spotkaniach uzyskał 19 goli. W bieżących rozgrywkach jest skuteczniejszy - zanotował 11 trafień w 14 meczach.

Wcześniej spędził osiem sezonów na lodowiskach NHL, grając w zespołach Colorado Avalanche, Phoenix Coyotes, New York Rangers, Florida Panthers i Washington Capitals. W 451 meczach sezonu zasadniczego zdobył 99 bramek. Osiem razy zdarzyło mu się strzelić w jednym spotkaniu dwie bramki.

28-latek ma na swym koncie również epizod na polskich lodowiskach. W sezonie 2012/13 przez dwa miesiące występował w barwach Ciarko PBS Bank KH Sanok. Na podpisanie kontraktu z polskim klubem zdecydował się w związku z lokautem w lidze NHL (był wówczas zawodnikiem Washington Capitals).

W Sanoku Wolski zameldował się w połowie października 2012 roku. W kolejnych dwóch miesiącach rozegrał w barwach Ciarko 12 oficjalnych spotkań: 9 ligowych i trzy w Pucharze Kontynentalnym (w poprzednim sezonie sanoczanie wywalczyli tytuł mistrzów Polski). Na swoim koncie zapisał 3 gole i siedem asyst w lidze oraz trzy bramki w PK. Na ławce kar przesiedział w meczach ligowych 37 minut, zaś w PK - cztery. Jego kontrakt z Ciarko wygasł w połowie grudnia 2012.