"Precz z Hosnim Mubarakiem", "Rewolucja aż do zwycięstwa" - przez Egipt przetacza się gigantyczna fala protestów. Demonstranci domagają się położenia kresu prawie 30-letniej władzy prezydenta. W Kairze doszło do starć z policją; użyto armatek wodnych i gazu łzawiącego. Nie żyje jeden z funkcjonariuszy. Z kolei podczas protestów w Suezie zginęło dwóch mężczyzn.

Agencja Associated Press pisze, że był to pierwszy w Egipcie protest "zainspirowany przez Tunezję", gdzie prezydent Ben Ali został zmuszony do ucieczki z kraju, gdy doszło do eskalacji społecznego niezadowolenia.

W kilku dzielnicach Kairu, głównie przed siedzibami władz, demonstrowało ok. 15 tys. osób. Skandowały "Niech żyje wolna Tunezja" i "Precz z Hosnim Mubarakiem". Matki z dziećmi na rękach wołały: "Rewolucja aż do zwycięstwa". Demonstracje odbywały się w wolnym od pracy "dniu policji".

Demonstrujący zaatakowali ciężarówkę z armatką wodną i wyrzucili kierowcę z pojazdu. Niektórzy uczestnicy protestu rzucali kamieniami. Policjanci bili protestujących, którzy próbowali przerwać blokady. Pobita została m.in. fotoreporterka, której policjanci zabrali aparat. Niektórzy protestujący mieli zakrwawione twarze - pisze agencja AP.

Dzień gniewu także w innych egipskich miastach

Podobne demonstracje, zorganizowane w ramach "dnia gniewu" w proteście przeciwko Mubarakowi i ubóstwu, odbywały się w Aleksandrii i innych egipskich miastach. W Aleksandrii demonstrujący podarli fotografię 82-letniego Mubaraka oraz jego syna Gamala, który według wielu mieszkańców kraju przejmie władzę po ojcu.

Na północnym-wschodzie kraju, w Ismailii, zebrało się ok. tysiąca osób, wykrzykując: "Chleb, pokój i godność" oraz "Kto następny po Ben Alim?"

Do protestów wezwano m.in. na portalach społecznościowych Facebook i Twitter. Na Facebooku inicjatywę tę poparło ponad 90 tys. osób.

Na Twitterze organizatorzy informowali z minuty na minutę demonstrujących, w które miejsca powinni się udać, by uniknąć policji. Niektórzy internauci skarżyli się na problemy z dostępem do tego serwisu podczas protestów. Według agencji AP, późnym popołudniem serwis został zablokowany.

Rewolucja w Tunezji może rozprzestrzenić się na inne kraje Afryki

Egipskie władze pomniejszyły znaczenie samopodpaleń, do których dochodziło w ostatnich dniach w tym kraju. W poniedziałek premier Ahmed Mohammed Nazif powiedział dziennikarzom, że osobami, które dokonały tego aktu, kierowały "sprawy osobiste".

Falę samopodpaleń w krajach Afryki Północnej wywołało podpalenie się 17 grudnia młodego Tunezyjczyka, któremu władze odmówiły pozwolenia na uliczną sprzedaż warzyw i owoców. Po jego śmierci w Tunezji doszło do masowych protestów, które doprowadziły do obalenia rządzącego od ponad 20 lat prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.

Wielu analityków uważa, że rewolucja w Tunezji może rozprzestrzenić się na inne kraje regionu. Podobnie jak Tunezyjczycy również inni Arabowie są sfrustrowani rosnącymi cenami, ubóstwem, wysokim bezrobociem i autorytarnymi rządami.