Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich zapowiadają prawdziwą polityczną zmianę, jaka zaczęła się na polskiej scenie politycznej; Konfederacja stała się trzecią siłą w Polsce – oświadczył kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak.

Zgodnie z wstępnymi sondażowymi wynikami wyborów Exit poll Ipsos, Andrzej Duda (41,8 proc.) i Rafał Trzaskowski (30,4 proc.) zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich. Trzeci wynik należy do kandydata niezależnego Szymona Hołowni (13,3 proc.), a czwarty do kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka (7,4 proc.). Frekwencja wyniosła 62,9 proc.

Wydaje się, że jesteśmy w historycznej chwili. Te wyniki, których nikt nie prognozował, to wyniki zapowiadające prawdziwą polityczną zmianę, jaka zaczęła się na polskiej scenie politycznej. Konfederacja stała się trzecią siłą w Polsce - oświadczył Bosak podczas wieczoru wyborczego w Warszawie.

Bosak podkreślił, że wynik Konfederacji przy wysokiej frekwencji jest ogromnym sukcesem wszystkich środowisk i sympatyków Konfederacji. Według niego baza wyborców tej formacji dzięki pracy w ostatnich miesiącach bardzo się poszerzyła.

Dziś te siły, z którymi walczymy, którym rzuciliśmy rękawice - siły głównego nurtu - wydają się silne, wydają się wielkie. Ale tak naprawdę oni już wiedzą, że są kolosem na glinianych nogach. Na dwóch nogach. Nazwy tych dwóch nóg to PiS i Platforma - oświadczył polityk. To jest kolos na glinianych nogach, a nową rodzącą się prawdziwą siłą jest Konfederacja - oświadczył Bosak. 

Wyniki I tury głosowania

W dzisiejszej pierwszej turze Andrzej Duda zdobył 41,8 procent głosów, kandydata Koalicji Obywatelskiej i prezydenta Warszawy poparło zaś 30,4 procent wyborców.

Frekwencja była bardzo wysoka, wyniosła 62,9 procent.

Na najniższym stopniu podium stanął kandydat niezależny Szymon Hołownia, którego - jak wynika z exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN, Polsatu i TVP - poparło 13,3 procent głosujących.

Na kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka zagłosowało 7,4 procent wyborców, reprezentant Lewicy Robert Biedroń zdobył 2,9 procent głosów, a szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza poparło 2,6 procent głosujących.

Pozostali kandydaci uzyskali wyniki poniżej jednego procenta poparcia: Marek Jakubiak zdobył 0,5 procent głosów, Paweł Tanajno, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek - po 0,3 procent, a Mirosław Piotrowski - 0,2 procent głosów.

Ponieważ żaden z 11 kandydatów nie zdobył ponad połowy ważnie oddanych głosów, do rozstrzygnięcia wyborów prezydenckich 2020 konieczna jest II tura głosowania: przeprowadzona zostanie za dwa tygodnie, w niedzielę 12 lipca.

Zapraszamy do studia wyborczego RMF FM i "DGP": Trwa nasz wyborczy program specjalny "Po prostu Polska"!

W RMF FM i na RMF24.pl trwa specjalny Wieczór Wyborczy! Dziennikarz RMF FM Marcin Zaborski i Marek Tejchman z "Dziennika Gazety Prawnej" przyglądają się sondażowym wynikom wyborów, łączą się z reporterami RMF FM w sztabach wyborczych kandydatów, zbierają pierwsze gorące komentarze polityków i ekspertów i pierwsze prognozy na II turę głosowania!