Prezes Prawa i Sprawiedliwości po raz pierwszy zabierze głos w sprawie wyborów prezydenckich - na godz. 13.30 zaplanowano konferencję prasową Jarosława Kaczyńskiego. Będzie to krótkie, stonowane wystąpienie bez możliwości zadawania pytań przez dziennikarzy. Jak wynika z informacji podawanych przez sztab, ma być łagodnie. Będą podziękowania za wsparcie w trudnych chwilach i za podpisy. Możliwe, że Kaczyński poda także uzasadnienie swojej decyzji o kandydowaniu.

O północy mija termin zgłaszania do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów w wyborach prezydenckich. Do wniosku każdy komitet wyborczy musi załączyć minimum 100 tys. podpisów osób popierających danego kandydata. czytaj więcej

Nie od dziś wiadomo, że sto tysięcy podpisów poparcia sztaby Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego zebrały dość szybko - akcja trwała jednak do ostatniej chwili, bo listy mają być złożone dopiero dziś wczesnym popołudniem.

Ten wyścig był klasycznym pokazem siły - kto lepszy na starcie, kto ma sprawniejszy sztab. Milion podpisów działa na wyobraźnią o wiele mocniej niż 100 tysięcy. I to jasne. Z informacji reporterki RMF FM Agnieszki Burzyńskiej wynika, że rezultat tej "sztabowej wojenki" jest w miarę wyrównany. Politycy Platformy na wszelki wypadek asekurują się, że PiS ma więcej podpisów, bo w akcji pomagał związek zawodowy "Solidarność", a politycy PiS , że to raczej Platforma wiedzie prym, bo zaczęła wcześniej. Jedno jednak jest pewne: z punktu wiedzenia PKW nie ma to żadnego znaczenia. Komisja sprawdzi pierwsze 100 tysięcy prawidłowych podpisów, a reszta trafi do kosza.

Kandydaci muszą złożyć podpisy do PKW przed północą

Dziś wizyty w PKW z podpisami poparcia dla swych kandydatów zapowiedziały już komitety wyborcze: Bronisława Komorowskiego, Jarosława Kaczyńskiego, Andrzeja Olechowskiego i Bogusława Ziętka. O północy mija termin zgłaszania do PKW kandydatów na prezydenta.

Po konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego podpisy trafią do PKW. Tam planowana jest krótka konferencja szefowej sztabu kandydata PiS Joanny Kluzik-Rostkowskiej.

Między godz. 14 a 15 w Państwowej Komisji Wyborczej zostaną złożone podpisy z poparciem dla Bronisława Komorowskiego.

Na godzinę 16 komitet wyborczy Andrzeja Olechowskiego planuje złożenie w PKW ponad 200 tys. podpisów poparcia dla niego - poinformowano we wczorajszym komunikacie prasowym.

Z kolei na godz. 12 planowana jest konferencja prasowa Bogusława Ziętka, po której dokumenty, m.in. podpisy z poparciem - potrzebne do jego rejestracji - zostaną złożone w PKW.

Czas na zebranie min. 100 tys. podpisów z poparciem i zgłoszenie do PKW swego kandydata do północy mają także komitety wyborcze: Kornela Morawieckiego, Andrzeja Leppera, Bogdana Szpryngiela, Janusza Korwin-Mikkego, Romana Sklepowicza, Ludwika Wasiaka, Józefa Wójcika, Krzysztofa Mazurskiego, Gabriela Janowskiego. Z udziału w wyborach wycofał się Zdzisław Podkański.

W środę ponad 380 tys. podpisów poparcia złożył w PKW kandydat SLD na prezydenta, szef Sojuszu Grzegorz Napieralski. Tego dnia ponad 181 tys. podpisów poparcia złożył również inny kandydat na prezydenta szef Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek.

Najwcześniej, bo w sobotę, ponad 190 tys. podpisów poparcia pod kandydaturą Waldemara Pawlaka w wyborach prezydenckich złożyło PSL.