Słowacki minister spraw zagranicznych Juraj Blanar poszedł w ślady swojego węgierskiego odpowiednika i też spotkał się z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Spotkanie skrytykowała słowacka opozycja, ale premier Robert Fico uznał je za dowód zrównoważonej i suwerennej polityki.

O spotkaniu Juraja Blanara z Siergiejem Ławrowem poinformowały najpierw słowackie media, a później tamtejszy resort dyplomacji. Do rozmowy doszło w sobotę na forum dyplomatycznym w Antalyi w Turcji.

Blanar: Wezwałem do wznowienia negocjacji pokojowych

Ministrowie "wymienili poglądy na najbardziej palące kwestie międzynarodowe, w tym na sytuację na Ukrainie; strona rosyjska potwierdziła gotowość do wznowienia stosunków ze Słowacją na poziomie parlamentarnym" - podało ministerstwo spraw zagranicznych Rosji.

Słowackie MSZ w komunikacie o udziale Blanara w forum w Antalyi zwróciło uwagę, że była to jedna z wielu rozmów bilateralnych szefa dyplomacji Słowacji, a to z Ławrowem odbyło się na prośbę strony rosyjskiej.

Bez komunikacji nigdy nie dojdzie do dyplomatycznego rozwiązania kryzysów, a bez dyplomatycznego rozwiązania nie zakończą się żadne wojny - powiedział Blanar po spotkaniu.

Według komunikatu MSZ miał przekazać szefowi rosyjskiej dyplomacji stanowisko słowackiego rządu, że konflikt rosyjsko-ukraiński nie ma rozwiązania militarnego. Wezwałem do wznowienia negocjacji pokojowych między stronami konfliktu i jak najszybszego zakończenia walk - stwierdził Blanar.

Premier Fico zaakceptował spotkanie

Premier Fico przekazał, że spotkanie Blanar-Ławrow miało jego akceptację oraz jest przykładem zrównoważonej i suwerennej polityki zagranicznej Słowacji wobec wszystkich stron świata. 

Jako kolejny przykład takiej polityki przywołał spotkanie w sobotę słowackiego ministra obrony Roberta Kaliniaka z ministrem (sekretarzem) obrony USA Antonym Blinkenem.

Węgierski minister rozmawiał z Ławrowem

W Turcji z Ławrowem spotkał się także minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. 

Według rosyjskiego MSZ Ławrow w Antalyi powiedział, że Rosja woli współpracować z krajami takimi, jak Słowacja i Węgry, które stawiają na pierwszym miejscu interesy narodowe, nawet jeśli są członkami Unii Europejskiej lub NATO.

Słowacja i Węgry razem z Czechami i Polską tworzą Grupę Wyszehradzką (V4).

Szijjarto pochwalił się w mediach społecznościowych wspólną kolacją ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. Do spotkania doszło w piątek, czyli w dniu, w którym w Moskwie odbył się pogrzeb rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę Szijjarto wielokrotnie spotykał się z Ławrowem przy różnych okazjach. Szef MSZ Węgier ani razu nie pojawił się w tym czasie w Kijowie, jedynie dwukrotnie spotykając się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą - ostatni raz pod koniec stycznia w Użhorodzie na Zakarpaciu.