Amerykańska pomoc dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu zatwierdzona. Joe Biden zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę, w tym amunicję do systemów obrony powietrznej i artylerii oraz "systemy rakietowe" i wozy opancerzone. Departament Stanu USA potwierdził, że USA jeszcze w marcu dostarczyły Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS w wersji o zasięgu do 300 km. Ukraińskie drony uderzyły w dużą rosyjską fabrykę stali w obwodzie lipieckim podczas ataku, który miał miejsce w nocy z wtorku na środę - podała Reuters, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie. Środa, 24 kwietnia 2024 r. była 791. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji znajdziecie w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:23

Potrzeba będzie trochę czasu, by nadrobić sześciomiesięczne zaległości w przekazywaniu Ukrainie pomocy finansowej. Z pewnością Rosja może dokonać taktycznych postępów na froncie, ale  w perspektywie Ukraina jest w stanie wygrać - ocenił doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.

22:11

Rząd ukraiński zatwierdził przepisy, zgodnie z którymi mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport obywatela Ukrainy wyłącznie na terenie swojego kraju.

21:47

Departament Stanu USA potwierdził, że USA jeszcze w marcu dostarczyły Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS w wersji o zasięgu do 300 km. Jak powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, Ukraina otrzyma "znaczącą" liczbę tych pocisków.

20:55

Ukraińskie drony uderzyły w dużą rosyjską fabrykę stali w obwodzie lipieckim podczas nocnego ataku (z wtorku na środę) - podała agencja Reuters, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie. 

Źródło podało, że atak częściowo zniszczył "stację tlenową" w Zakładach Metalurgicznych w Nowolipiecku, co będzie miało długoterminowy wpływ na pracę firmy. Spółka NLMK, właściciel zakładów, zaprzecza współpracy z rosyjskim przemysłem obronnym i twierdzi, że produkcja ma zastosowanie cywilne.

20:50

Pociski ATACMS zostały po raz pierwszy użyte 17 kwietnia. Ukraińcy zaatakowali rakietą lotnisko Dżankoj na północnym Krymie - 165 kilometrów od linii frontu. Reuters podkreśla, że Kijów użył tej broni po raz drugi niedługo później przeciwko siłom rosyjskim w południowo-wschodniej Ukrainie.

20:03

Ukraina ma już amerykańskie rakiety dalekiego zasięgu ATACAMS - ujawniły źródła we władzach USA, cytowane przez agencję Reutera. Dostarczono je potajemnie w ramach zatwierdzonego w marcu pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 300 mln dolarów.

Rakiety ATACMS mogą dotrzeć do celu oddalonego nawet o 300 km.

18:50

W skład pierwszego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy po przyjęciu nowej ustawy przez Kongres USA weszły m.in. rakiety RIM-7 i AIM-9M używane w systemach obrony powietrznej, pociski przeciwlotnicze Stinger, amunicja do systemów HIMARS, pociski artyleryjskie kalibru 155 i 105 mm, w tym amunicja kasetowa, bojowe wozy piechoty Bradley oraz wozy opancerzone MRAP i HMMWV (Humvee), pociski przeciwpancerne TOW, Javelin i granatniki AT-4, precyzyjne pociski lotnicze, miny przeciwpiechotne i przeciwpancerne.

Wartość sprzętu to 1 mld dolarów.

18:20

Planowane przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby wymagać zwiększenia budżetu wspólnoty nawet o 20 proc. - powiedział unijny komisarz ds. budżetu i administracji Johannes Hahn. Brzmi to gigantycznie, ale odpowiada tylko 0,2 proc. europejskiego produktu krajowego brutto i jest to z pewnością wykonalne - ocenił Hahn w rozmowie z niemieckimi dziennikami. 

W jego opinii to "opłacalna inwestycja, ponieważ Ukraina ma ogromny potencjał gospodarczy". Wzrost budżetu UE o 20 proc. oznaczałby w teorii dodatkowe 200 mld euro w siedmioletnim okresie budżetowym. Komisarz stwierdził też, że "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa". Większy problem stanowi przygotowanie przystąpienia Ukrainy do wspólnoty - powiedział.

17:30

Amerykańska pomoc dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu zatwierdzona. Prezydent Joe Biden podpisał ustawę o pomocy dla tych państw. "Wspieramy Ukrainę teraz, by powstrzymać Putina przed wciąganiem Stanów Zjednoczonych w wojnę w Europie w przyszłości" - powiedział Biden.

Joe Biden zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę, w tym amunicję do systemów obrony powietrznej i artylerii oraz "systemy rakietowe" i wozy opancerzone. Wspieramy Ukrainę teraz, by powstrzymać Putina przed wciąganiem Stanów Zjednoczonych w wojnę w Europie w przyszłości - powiedział Joe Biden. 

16:00

Komisja Europejska wypłaciła w środę Ukrainie kolejną transzę pomocy makroekonomicznej  w kwocie 1,5 mld euro. Środki te mają wesprzeć finansową stabilność kraju.

Wypłata nastąpiła po pozytywnej ocenie przez Komisję uzgodnionych wcześniej warunków związanych z reformami w obszarze sądownictwa, przeciwdziałania praniu pieniędzy, zarządzania finansami publicznymi, otoczenia biznesu i rolnictwa, a także wymogów w zakresie sprawozdawczości, zapewniających przejrzyste i skuteczne wykorzystanie funduszy.

Całkowite wsparcie UE dla Ukrainy i jej obywateli od lutego 2022 r. wynosi obecnie 98,5 mld euro.

15:00

Słowa prezydenta Zełenskiego o "sprawiedliwym pokoju" można interpretować jako gotowość przynajmniej zamrożenia wojny z Rosją na warunkach korzystnych dla Ukrainy - ocenia dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.

Jak zaznaczył, nie ma mowy o kapitulacji czy przyjęciu warunków rosyjskich, tylko o czymś, "co strona ukraińska mogłaby przynajmniej rozważyć i co zostałoby pozytywnie przyjęte przez część największych państw zachodnich".

Przypomnijmy, Zełenski, dziękując w środę Senatowi USA za uchwalenie pomocy wojskowej i ekonomicznej w wysokości 60,8 mld dolarów, powiedział: "To są niezbędne środki, aby jak najszybciej doprowadzić do sprawiedliwego pokoju".

14:36

Timur Iwanow - jeden z weteranów rosyjskiego rządu i prawa ręka ministra obrony Siergieja Szojgu - aresztowany przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. Wiceministrowi obrony, bo takie stanowisko piastował od 2016 roku, zarzuca się "działania korupcyjne na szczególnie dużą skalę". Sprawa wydaje się być jednak bardziej złożona...

13:30

Władze Rosji zamierzają dalej rozszerzać "strefę buforową" na Ukrainie w miarę zwiększania zasięgu rakiet, którymi dysponuje Kijów - potwierdził w środę rzecznik Kremla. Dmitrij Pieskow skomentował w ten sposób możliwość dostarczenia Ukrainie amerykańskich pocisków ATACMS.

Tak, w tym sensie nic się nie zmieniło - powiedział Pieskow, zapytany przez dziennikarzy o to, czy w związku z możliwym dostarczeniem Ukrainie rakiet ATACMS o zasięgu do 300 km Kreml planuje pogłębiać "strefę buforową" na terytorium Ukrainy.

W ocenie władz na Kremlu tzw. strefa buforowa to obszar zdemilitaryzowany, który ma chronić Rosję przed ukraińskimi ostrzałami.

13:10

Balony atmosferyczne nowym postrachem Rosjan. Mogą być one wyposażone zarówno w ładunki wybuchowe, jak i reflektory radarowe, które mają mylić rosyjską obronę powietrzną i sprawić, by do ich zestrzelenia użyto drogich pocisków. Sam balon z kolei dużo nie kosztuje, bo zaledwie około 1000 dolarów.

10:29

"Kluczem jest teraz szybkość. Szybkość wdrażania porozumień z partnerami w sprawie dostaw broni dla naszych żołnierzy. Szybkość eliminowania wszystkich rosyjskich planów obejścia sankcji. Szybkość znajdowania rozwiązań politycznych w celu ochrony życia przed rosyjskim terrorem" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Każdy przywódca, który nie marnuje czasu, ratuje życie. Każde państwo, które wie, jak działać szybko, chroni światowy porządek. Dziękuję wszystkim na świecie, którzy pomagają naszym ludziom przywrócić normalne życie po rosyjskich atakach. Dziękuję wszystkim, którzy pomagają naszym wojownikom bronić miast i wsi Ukrainy przed rosyjskim złem" - dodał. 

10:25

To była kolejna niespokojna noc dla rosyjskiej obrony powietrznej. Ukraińskie drony ponownie zaatakowały wrogie terytorium, w tym obwód smoleński. Doszło tam do pożaru jednej z rafinerii.

10:20

Liczba rosyjskich żołnierzy skazanych za dezercję osiągnęła w marcu rekordowy poziom. Rekordowa jest także liczba wniosków o azyl składanych w krajach zachodnich przez obywateli Rosji unikających służby wojskowej - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Brytyjczycy powołują się na niezależny rosyjski serwis Mediazona, według którego w marcu rosyjskie sądy wojskowe skazały za dezercję rekordową liczbę 684 przedstawicieli sił zbrojnych. Od czasu częściowej mobilizacji z września 2022 roku takich przypadków odnotowano już 7.4 tys., przy czym najwięcej w obwodzie moskiewskim - 496.

"Rosyjscy żołnierze, w tym ci, którzy zostali przymusowo zrekrutowani podczas częściowej mobilizacji we wrześniu 2022 roku, są zobligowani do pozostania w służbie wojskowej bezterminowo, mając niewielką perspektywę zwolnienia" - podkreślił brytyjski resort. 

10:15

Amerykańska pomoc daje Ukraińcom możliwość wytchnienia na najbliższe tygodnie i miesiące - mówił w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal, komentując przegłosowanie przez amerykański Senat pakietu pomocowego dla Ukrainy. To nie rozwiązuje wojny. Ona rozstrzygnie się moim zdaniem w najbliższym roku - dodał.

10:10

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Senatowi USA za uchwalenie pomocy militarnej i ekonomicznej dla jego kraju w wysokości 60,8 mld dolarów.

"Dziękuję szefowi większości Chuckowi Schumerowi i szefowi Partii Republikańskiej Mitchowi McConnellowi za ich silne przywództwo w propagowaniu tej dwupartyjnej ustawy oraz wszystkim amerykańskim senatorom z obu obozów, którzy za nią głosowali" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych.